"Indonéský Obama" nenaplnil očekávání. Měl hájit demokracii, přišel ale šok

Před pěti lety byl Joko Widodo označován za indonéského Baracka Obamu. Po zvolení prezidentem zdobila jeho tvář titulní stranu časopisu Time, který o něm psal jako o nové naději pro Indonésii. Widodovo vítězství ve volbách bylo vnímáno jako důkaz, že i outsideři mohou porazit zástupce mocné oligarchie, uvedl deník The Guardian.

Rychlý vzestup nesmírně populárního politika známého pod přezdívkou Jokowi, který se z úspěšného podnikatele v nábytkářském průmyslu stal postupně starostou města Surakarta, reformátorským guvernérem metropole Jakarty a nakonec i prezidentem, působil v mladé indonéské demokracii jako politická pohádka.

Nadšení bylo o to větší, že jeho soupeřem v prezidentských volbách v roce 2014 byl někdejší armádní generál obviňovaný z porušování lidských práv Prabowo Subianto, který měl za manželku dceru nechvalně proslulého diktátora Suharta.

Uplynulo pět let a Joko Widodo a Prabowo Subianto se střetnou v boji o prezidentské křeslo v třetí největší demokracii světa znovu. Nálady před hlasováním, které je plánováno na 17. dubna, jsou však tentokrát úplně jiné. Během pětileté Widodovy vlády se v zemi zhoršila situace náboženských menšin i homosexuálů a série zatýkání vyvolala otázky ohledně uplatňování svobody slova v Indonésii. Widodova pověst jako stoupence demokracie silně utrpěla.

Dva měsíce po nástupu do prezidentského úřadu v roce 2014 Joko Widodo odmítl udělit milost skupině obchodníků s drogami a podepsal příkaz k jejich popravě. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Indonésie se ocitla ve spárech překupníků drog, kteří zemi ohrožují. Navzdory zahraničnímu tlaku popravčí četa v dubnu 2015 osm obchodníků s drogami, včetně dvou Australanů, zastřelila. Svět, který vkládal do nového prezidenta naděje na zlepšení lidských práv v zemi, byl v šoku.

Ač byl Widodo kandidátem oceňovaným za to, že nemá styky s armádou, brzy v jeho vládě a mezi nejbližšími spolupracovníky sedělo několik vojenských představitelů ze Suhartovy éry. K nejkontroverznějším z nich patří ministr bezpečnosti a někdejší generál obviňovaný z válečných zločinů Wiranto.

Aktivista Haris Azhar, který opakovaně vyzývá prezidenta, aby dodržel sliby týkající se vyřešení případů porušování lidských práv z minulosti, letos hlasovat nepůjde. "Naše demokracie už nemá žádný smysl," říká.

V ulicích je ale Widodo stále velmi oblíben a v průzkumech veřejného mínění si udržuje před Subiantem náskok více než 15 procentních bodů.

"Jokowi tvrdě pracuje a je čestný. Ostatní jsou zkorumpovaní," říká pětašedesátiletá prodavačka Mery u stánku se smaženým tofu na jihu indonéské metropole Jakarty. "Výsledky jeho vlády už jsou vidět," souhlasí 28letý Achmad, který opodál prodává kuřecí polévku. "Jokowi postavil silnice a školy, to jsou jasné důkazy."

Prezident se skutečně v uplynulých čtyřech letech zaměřil na velmi potřebné budování infrastruktury, jehož výsledkem byla výstavba tisíců kilometrů silnic, téměř desítky nových letišť a množství přístavů, přehrad a mostů. Voliči rovněž vyzdvihují investice do celostátního systému zdravotního pojištění a vzdělání pro chudé.

Kritizovat Widoda za nedostatečnou obhajobu demokratických principů se zdráhají i někteří příslušníci liberálních elit, převážně z obavy, že tato kritika by mohla posílit jeho soupeře Prabowa Subianta. Ten je obviňován z podílu na únosech a mučení prodemokratických aktivistů v roce 1998, což sám opakovaně popírá.

Subianto, který působil v minulosti jako velitel speciálních sil, v poslední době zmírnil svůj image. Na instagramu například existuje účet jeho kocoura Bobbyho, kam Subianto občas také přispívá. Na druhou stranu se Subianto v poslední době sbližuje s islámskými konzervativci a údajně s nimi podepsal i dohodu, že v případě svého zvolení bude propagovat jejich agendu.

U zastánců konzervativního islámu se snaží bodovat i Widodo. Jako svého viceprezidenta si vybral kontroverzního kandidáta Ma’rufa Amina, silně konzervativního islámského vůdce, který podpořil náboženské výnosy (fatvy) proti homosexuálům, náboženským menšinám či například cvičení jógy.

Související

Vlajky

Indonéský prezident Widodo byl inaugurován, přísahu složil pod výtiskem koránu

Za přísných bezpečnostních opatření se dnes v Jakartě konala inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa. Média srovnávají dnešní atmosféru s tou před pěti lety a shodují se, že dnešek byl pojat střízlivěji, hlavně kvůli bezpečnostním obavám. Před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován.

Více souvisejících

Joko Widodo indonésie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy