Deset let politických změn: Vrátí volby Austrálii politickou stabilitu?

Po deseti letech politických změn dávají parlamentní volby v Austrálii, které se uskuteční v sobotu 18. května, naději na obnovu stability v zemi. Vnitřní boje ve dvou hlavních politických stranách vedly k tomu, že se za posledních 12 let vystřídalo v úřadu pět premiérů, což mělo za následek mimo jiné ekonomickou nejistotu. Obě hlavní politická uskupení ale v poslední době změnila svá pravidla, takže nový předseda vlády by měl jako první vůdce země od roku 2007 strávit ve funkci celé volební období, píše server Bloomberg.

Největší pozornost bude v hlasování věnována souboji středopravé koalice v čele s Liberální stranou Austrálie premiéra Scotta Morrisona a opoziční středolevé Australské labouristické strany vedené Billem Shortenem. Průzkumy veřejného mínění naznačují vítězství labouristů, jejich náskok se ale snižuje. Ústředními tématy kampaně jsou hospodářství, migrace a klimatické změny.

Morrison a Shorten se stali šéfy svých stran po dlouhém období politické nestability. Bývalý odborový vůdce Shorten vede labouristickou stranu od roku 2013, kdy labouristé doplatili na vnitrostranické rozbroje a prohráli parlamentní volby. Shorten ve straně znovu zavedl disciplínu a vyjasnil její politický program. Někdejší ministr financí Morrison je třetím vůdcem liberálů za uplynulé čtyři roky a v čele strany stojí teprve od srpna. Hluboké názorové neshody v liberální straně vyústily nejprve v nahrazení Tonyho Abbotta z pravého křídla strany umírněným politikem Malcolmem Turnbullem, kterého posléze vystřídal Morrison.

Obě strany již přijaly opatření, díky nimž bude odvolání vůdce strany složitější. Poté, co rozštěpená Australská labouristická strana vyměnila mezi roky 2010 a 2013 premiéra Kevina Rudda za Julii Gillardovou a zase zpět, je nyní při hlasování stranických poslanců zapotřebí 75procentní většina pro svržení stranického vůdce ve funkci předsedy vlády a 60procentní většina, je-li strana v opozici. Liberálové zase v prosinci rozhodli, že k výměně úřadujícího premiéra je nutná podpora dvou třetin poslanců strany.

Morrison během pětitýdenní volební kampaně propagoval hodnoty sociálního konzervatismu a vyzdvihoval úspěchy vlády v ekonomice, která zaznamenává 28. rok nepřerušeného růstu a je na cestě dosáhnout po více než deseti letech poprvé rozpočtového přebytku. Ústředními body Morrisonovy kampaně je šestiletý plán na snížení daní z příjmu či omezení přílivu migrantů.

Shorten předložil detailní politický program, který slibuje více peněz na sociální podporu lidí s nižšími příjmy a zvýšení minimální mzdy. Labouristé rovněž chtějí zásadně omezit emise skleníkových plynů a finančně podpořit obnovitelné energie.

Voliči rozhodují o obsazení 151 křesel v dolní komoře parlamentu. Po překreslení hranic volebních okrsků a doplňovacích volbách má nyní vládnoucí koalice vedená liberální stranou v Poslanecké sněmovně teoreticky 73 míst a labouristé 72. Žádná ze stran si tedy nemůže dovolit ztratit křeslo.

Boj o hlasy v klíčových okrscích, kde je poměr sil vyrovnaný, komplikuje přítomnost populistických politických uskupení, jako je protiimigrační strana Jeden národ a Sjednocená australská strana, kterou založil miliardářský důlní magnát, jenž slibuje, že "učiní Austrálii znovu velkou".

Ačkoli ani jedna z těchto stran patrně nezíská v dolní komoře žádné mandáty, mohly by společně s nezávislými kandidáty a dalšími okrajovými stranami držet rovnováhu sil v Senátu, kde je ve hře 40 ze 76 křesel.

Související

Ilustrační fotografie.

Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje

Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg.
CNN, foto: stevosdisposable

CNN ukončí vysílání v Rusku, CBC a Bloomberg tam pozastaví svoji práci

Zpravodajská stanice CNN ukončí vysílání v Rusku, uvedla dnes agentura Reuters. Kanadská CBC jen o chvíli dříve oznámila, že dočasně pozastavuje zpravodajství z této země kvůli novému ruskému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření toho, co úřady označí za dezinformaci o ruské armádě či diskreditaci ruských ozbrojených sil. Práci svých novinářů v Rusku dočasně pozastaví také agentura Bloomberg. Ukončení činnosti v Rusku kvůli hrozbě trestních postihů už dříve oznámila ruskojazyčná služba BBC.

Více souvisejících

Bloomberg.com Austrálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy