Deset let politických změn: Vrátí volby Austrálii politickou stabilitu?

Po deseti letech politických změn dávají parlamentní volby v Austrálii, které se uskuteční v sobotu 18. května, naději na obnovu stability v zemi. Vnitřní boje ve dvou hlavních politických stranách vedly k tomu, že se za posledních 12 let vystřídalo v úřadu pět premiérů, což mělo za následek mimo jiné ekonomickou nejistotu. Obě hlavní politická uskupení ale v poslední době změnila svá pravidla, takže nový předseda vlády by měl jako první vůdce země od roku 2007 strávit ve funkci celé volební období, píše server Bloomberg.

Největší pozornost bude v hlasování věnována souboji středopravé koalice v čele s Liberální stranou Austrálie premiéra Scotta Morrisona a opoziční středolevé Australské labouristické strany vedené Billem Shortenem. Průzkumy veřejného mínění naznačují vítězství labouristů, jejich náskok se ale snižuje. Ústředními tématy kampaně jsou hospodářství, migrace a klimatické změny.

Morrison a Shorten se stali šéfy svých stran po dlouhém období politické nestability. Bývalý odborový vůdce Shorten vede labouristickou stranu od roku 2013, kdy labouristé doplatili na vnitrostranické rozbroje a prohráli parlamentní volby. Shorten ve straně znovu zavedl disciplínu a vyjasnil její politický program. Někdejší ministr financí Morrison je třetím vůdcem liberálů za uplynulé čtyři roky a v čele strany stojí teprve od srpna. Hluboké názorové neshody v liberální straně vyústily nejprve v nahrazení Tonyho Abbotta z pravého křídla strany umírněným politikem Malcolmem Turnbullem, kterého posléze vystřídal Morrison.

Obě strany již přijaly opatření, díky nimž bude odvolání vůdce strany složitější. Poté, co rozštěpená Australská labouristická strana vyměnila mezi roky 2010 a 2013 premiéra Kevina Rudda za Julii Gillardovou a zase zpět, je nyní při hlasování stranických poslanců zapotřebí 75procentní většina pro svržení stranického vůdce ve funkci předsedy vlády a 60procentní většina, je-li strana v opozici. Liberálové zase v prosinci rozhodli, že k výměně úřadujícího premiéra je nutná podpora dvou třetin poslanců strany.

Morrison během pětitýdenní volební kampaně propagoval hodnoty sociálního konzervatismu a vyzdvihoval úspěchy vlády v ekonomice, která zaznamenává 28. rok nepřerušeného růstu a je na cestě dosáhnout po více než deseti letech poprvé rozpočtového přebytku. Ústředními body Morrisonovy kampaně je šestiletý plán na snížení daní z příjmu či omezení přílivu migrantů.

Shorten předložil detailní politický program, který slibuje více peněz na sociální podporu lidí s nižšími příjmy a zvýšení minimální mzdy. Labouristé rovněž chtějí zásadně omezit emise skleníkových plynů a finančně podpořit obnovitelné energie.

Voliči rozhodují o obsazení 151 křesel v dolní komoře parlamentu. Po překreslení hranic volebních okrsků a doplňovacích volbách má nyní vládnoucí koalice vedená liberální stranou v Poslanecké sněmovně teoreticky 73 míst a labouristé 72. Žádná ze stran si tedy nemůže dovolit ztratit křeslo.

Boj o hlasy v klíčových okrscích, kde je poměr sil vyrovnaný, komplikuje přítomnost populistických politických uskupení, jako je protiimigrační strana Jeden národ a Sjednocená australská strana, kterou založil miliardářský důlní magnát, jenž slibuje, že "učiní Austrálii znovu velkou".

Ačkoli ani jedna z těchto stran patrně nezíská v dolní komoře žádné mandáty, mohly by společně s nezávislými kandidáty a dalšími okrajovými stranami držet rovnováhu sil v Senátu, kde je ve hře 40 ze 76 křesel.

Související

Ilustrační fotografie.

Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje

Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg.
CNN, foto: stevosdisposable

CNN ukončí vysílání v Rusku, CBC a Bloomberg tam pozastaví svoji práci

Zpravodajská stanice CNN ukončí vysílání v Rusku, uvedla dnes agentura Reuters. Kanadská CBC jen o chvíli dříve oznámila, že dočasně pozastavuje zpravodajství z této země kvůli novému ruskému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření toho, co úřady označí za dezinformaci o ruské armádě či diskreditaci ruských ozbrojených sil. Práci svých novinářů v Rusku dočasně pozastaví také agentura Bloomberg. Ukončení činnosti v Rusku kvůli hrozbě trestních postihů už dříve oznámila ruskojazyčná služba BBC.

Více souvisejících

Bloomberg.com Austrálie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 54 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy