Bangkok - Thajec Ampon Tangnoppakul, který dostal dvacetiletý trest za soukromé textové zprávy, v nichž urážel královskou rodinu, zemřel ve vězení. Informuje o tom v úterý agentura AFP.
"Jeho manželka mi dnes ráno volala a oznámila, že zesnul ve vězení," oznámil Amponův právník v úterý agentuře AFP. Dodal, že jeho klient doufal v královskou milost.Vězňovo tělo bylo převezeno do márnice v nemocnice v Bangkoku, kde lékaři vyšetřují příčinu smrti."Jeho lékařské záznamy ukazují, že prodělal rakovinu ústní dutiny. Pitva prokázala, že měl zvětšený žaludek, nyní zjišťujeme proč," řekl lékař, který pitvu provádí. "Podle svědka byl ještě včera večer v pořádku, ale ráno se nehýbal a byl po smrti," dodal doktor.Dvaašedesátiletý Ampon Tangnoppakul, jehož lidskoprávní organizace Amnesty International považovala za "vězně svědomí", byl loni v listopadu odsouzen trestním soudem v Bangkoku za odesílání textových zpráv, v nichž urážel monarchii. Evropská unie tehdy vyjádřila nad jeho případem "hluboké znepokojení"."Amponův trest představoval neskutečnou míru nespravedlnosti. Přitom nechtěl být nic jiného, než být dědečkem a vychutnávat si radosti podzimu života," řekl Benjamin Zawacki z Amnesty International.Královská rodina je v Thajsku velmi citlivým tématem. Čtyřiaosmdesátiletý král Ráma IX. Pchúmipchón Adunjadét je nejdéle vládnoucím monarchou na světě a řada Thajců ho ctí jako poloboha.
Související
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
před 1 hodinou
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
před 2 hodinami
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
před 2 hodinami
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
před 3 hodinami
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
před 4 hodinami
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
před 5 hodinami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 6 hodinami
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 6 hodinami
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 7 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 8 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
Ukrajinské ozbrojené síly podnikly během noci rozsáhlý letecký úder na ruské území, při kterém zasáhly cíle v mnoha regionech. Podle ruských úřadů protivzdušná obrana a elektronické boje zneškodnily více než osm stovek bezpilotních prostředků. Vzdušný útok, který se řadí k největším od začátku roku, si na ruském území vyžádal nejméně šest lidských životů.
Zdroj: Libor Novák