Pchjongjang - Severní Korea se rozhodla zmírnit omezení pro mobilní telefony zahraničních návštěvníků země. Od letošního ledna jim umožňuje dovézt si do KLDR vlastní přístroj, napsala dnes agentura AP.
Změna politiky ruší dlouhodobě platné pravidlo, že zahraniční návštěvníci musejí svůj mobilní telefon na hranici odevzdat.
Podle poskytovatele mobilního telefonního připojení Koryolink si mohou návštěvníci na letišti pronajmout telefon, anebo jen SIM kartu, kterou vloží do vlastního telefonu. Dovolají se pak do hotelů nebo na úřady, ovšem nikoli místním lidem. Karta také neumožní připojení na internet.
Obliba mobilů u Severokorejců stále roste. Možnost, jak si jediný přístroj koupit, hledají i obyčejní lidé s nízkým platem. Pokud budou mít štěstí, za čtyři až pět tisíc získají dvacet sms zpráv a 200 minut volání měsíčně. Pak se jejich telefon sám odpojí.
Ceny telefonů přitom nejsou zrovna nejnižší, jak informují Hospodářské noviny. Severokorejci, kteří se chtějí mobilem pochlubit, musí zaplatit zhruba 250 až 300 dolarů (asi 4000 až 5000 tisíc korun).
Mobilní služby začala egyptská společnost Orascom Telecom v KLDR poskytovat před třemi lety. Podle rozhlasové stanice Radio Free Asia (RFA) ke konci března 2012 Severní Korea evidovala 535 tisíc odběratelů mobilních služeb. Země má 23 milionů obyvatel.
Související
Další provokace. Severní Korea odpálila několik balistických raket
Trump se nebrání dalšímu setkání s "rakeťákem" Kim Čong-unem
Severní Korea (KLDR) , mobily , Turisté
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 12 minutami
Sněmovna potvrdila Babišově vládě mandát. Vyslovila jí důvěru
před 1 hodinou
Klempíř připustil zrušení koncesionářských poplatků. Vidí to na příští rok
před 2 hodinami
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
před 2 hodinami
Wikipedie vznikla před 25 lety. Co o ní (ne)víte?
před 3 hodinami
Počasí v Česku změní ráz. Meteorologové prozradili podrobnosti
před 4 hodinami
Feri si má odsedět i zbytek trestu. V očích soudu se zatím nepolepšil
před 5 hodinami
V Íránu umírají občané Kanady i humanitární pracovníci. G7 hrozí sankcemi
před 5 hodinami
Trump se dnes v Bílém domě setká s Machadovou
před 6 hodinami
Vesmírný štít bez nutnosti anexe? Trump ke své „Zlaté kopuli“ Grónsko nepotřebuje
před 7 hodinami
Prezident Pavel potají dorazil na Ukrajinu
před 8 hodinami
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
před 8 hodinami
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
před 9 hodinami
Trump stáhl z pohotovosti strategické bombardéry. Zabíjení demonstrantů v Íránu podle něj skončilo
před 9 hodinami
Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové avizují víkendové varování
před 10 hodinami
Sněmovní maraton nebere konce. Babiš během interpelací ostře útočil na Piráty
před 11 hodinami
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
před 11 hodinami
Nová éra pro Gazu: Trumpův plán vstupuje do druhé fáze, začíná demilitarizace a obnova
před 11 hodinami
Trump hlásí ohromný pokrok ve Venezuele. Nechce ale prozradit jakékoliv detaily
před 12 hodinami
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
před 13 hodinami
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
Svět se rychle mění v arénu otevřeného soupeření velmocí. USA a Čína bojují o vliv, kontrolu technologií i klíčových surovin, zatímco Rusko se snaží udržet zbytky své moci. Zásah Washingtonu ve Venezuele ukazuje, že ropa je dnes stejně důležitá jako před třiceti lety. A v tomto světle začíná dávat smysl i americký zájem o Grónsko a arktické trasy. Starý řád se hroutí, nový vzniká, a Evropa si musí rozmyslet, zda bude hráčem, nebo jen prostorem, o němž rozhodují jiní.
Zdroj: Jakub Jurek