Peking/Ženeva - Nový kmen ptačí chřipky, který už si v Číně vyžádal nejméně 22 mrtvých a více než stovku nakažených, patří k nejsmrtelnějším svého druhu. Také se snáze přenáší na člověka než předchozí ptačí chřipka kmene H5N1, jež od svého objevení v roce 2003 připravila ve světě o život téměř 400 lidí.
Virus H7N9 od svého oficiálního potvrzení v březnu letošního roku nakazil 108 lidí. Zatím sice není úplně jasné, jak se šíří, ale podle odborníků WHO neexistují důkazy, které by potvrdily nejobávanější scénář - přenos z člověka na člověka. Mezinárodní tým expertů WHO a čínské vlády pět dní zkoumal situaci v Číně, ale nezjistil, zda se virus může přenášet mezi lidmi.
"Situace zůstává složitá a těžká, a nadále se vyvíjí," řekl náměstek generálního ředitele WHO Keidži Fukuda. "Když vezmeme chřipkové viry, je tento nezvykle nebezpečný pro lidi," uvedl Fukuda. "Tohle je rozhodně jeden z nejsmrtelnějších virů, jaké jsme dosud viděli."
Číňané v posledních týdnech přestávají věřit informacím vlády a propadají panice, píše idnes.cz. Pozdvižení v ulicích tak dokáže vyvolat obyčejný uhynulý holub i ptačí výkaly na sklech automobilů.
Čínské úřady před časem překvapily také sérií rad, jak šíření ptačí chřipky předcházet. Do boje s H7N9 povolaly tradiční medicínu založenou na bylinkách. Na webových stránkách úřadů provincie Ťiang-su se objevila výzva, aby obyvatelé spoléhali na sílu odvarů z bambusových listů, lékořice a dalších bylinek. Nejvíce však lidé slyší na léčivé účinky borytu barvířského, který má údajně zabránit možné nákaze chřipkou.
Provincie Kan-su pak reagovala na sérii úmrtí spojených s virem H7N9 po svém. Lidem z regionu radí, že na chřipku nejlépe platí intenzivní masáže obličejových akupunkturních bodů.
Příznaky ptačí chřipky jsou ve škále od těch podobných příznakům běžné chřipky jako teplota, kašel, škrábání v krku a svalové bolesti přes zánět spojivek a zápal plic až po akutní dechovou nedostatečnost a jiné stavy bezprostředně ohrožující život nakaženého.
30. července 2026 12:02
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
Související
Senior se v Číně nakazil virem H7N9. Hrozí další smrtící epidemie?
Pandemie, která zabije miliony lidí? Vědci testují extrémní metody
Aktuálně se děje
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
31. července 2026 21:11
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
31. července 2026 20:34
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
31. července 2026 19:52
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
31. července 2026 19:03
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
31. července 2026 18:15
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
Předposledního červencového dne roku 1971, tedy přesně před 55 lety, se podařilo prvnímu Čechovi v historii přeplavat Lamanšský průliv mezi Francií a Velkou Británií. Jmenoval se František Venclovský a průliv za svůj život překonal hned dvakrát.
Zdroj: Lucie Žáková