Ptačí chřipka H7N9 (nová)

Ilustrační foto

Hongkong oznámil úmrtí na ptačí chřipku

Hongkong - Hongkong hlásí úmrtí na ptačí chřipku, viru H7N9 podle 62letý muž. V polovině prosince navštívil jihočínské město Kuang-čou a tento týden byl kvůli horečce hospitalizován v sousedním městě Tung-kuan.
Ilustrační foto

Panika v Číně: Virus H7N9 se šíří, roste počet nakažených

Peking - Úřady ve východní Číně zakázaly prodej živé drůbeže po zvýšení počtu lidí nakažených kmenem H7N9 ptačí chřipky. Informovaly o tom dnes státní sdělovací prostředky. Ptačí chřipka letos v Číně zabila už 19 lidí a nakazilo se 96 osob. V Číně jsou v těchto dnech na cestách miliony lidí mířících domů na oslavy čínského Nového roku, který připadá na pátek. To vyvolává obavy z dalšího šíření nákazy, třebaže zatím nebyl prokázán přenos choroby z člověka na člověka.
Ilustrační foto

Zázračné éčko: „Brambůrkové“ E319 zachrání lidstvo před smrtícím virem?

Illinois - Terciální butylhydrochinon (TBHQ, E319) je velmi účinným antioxidantem, který byl dlouhou dobu tlačen výrobci potravin k jeho schválení. Obsahuje ropné deriváty butanu. Látka se velmi rychle slučuje s kyslíkem a získává na vzduchu hnědou barvu. Zabraňuje žluknutí tuků a je užívána jako konzervant proti některým bakteriím a plísním. V současnosti jsou sice éčka kritizována, ale podle nové studie by E319 mohlo ochránit lidstvo před novou ptačí chřipkou H7N9, napsal server sci-news.com.
Ilustrační foto

Vědci varují: V Asii se rodí nová smrtící epidemie

Praha - Na počátku příštího roku by se podle vědců mohly objevit nové typy virů ptačí chřipky. Řádění viru H7N9 mělo ve východní Asii na svědomí nejméně 135 lidí a dalších 44 zemřelo na podobné nové viry. Nové mutace přestavují riziko, které by mohlo předchozí epidemii překonat. Informovala o tom agentura Reuters.
V Číně mají první potvrzený případ přenosu viru H7N9 mezi lidmi

Čína potvrdila první přenos smrtícího viru H7N9 mezi lidmi. Může rozšířit po celém světě

Peking/Praha - V Číně zaznamenali první potvrzený případ přenosu nového viru ptačí chřipky H7N9 z člověka na člověka. Dvaatřicetiletá žena se infikovala, když se starala o svého nemocného otce. Oba zemřeli. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Žádný důkaz o šíření viru H7N9 mezi lidmi zatím neexistoval, většina pacientů byla v kontaktu s nakaženou drůbeží.
Ilustrační foto

Experti se děsí podzimu: Vypukne obrovská epidemie, lék neexistuje

Stockholm - Nový virus ptačí chřipky H7N9, který byl objeven v Číně a který si už vyžádal přes 40 mrtvých, by se mohl na podzim rozšířit po celém světě. Tvrdí to švédští vědci, na které se odvolává tamní portál The Local. Virus v některých případech odolává i lékům jako je Tamiflu, které se používají proti chřipce u lidí.
Ilustrační foto

Strach roste: Na novou ptačí chřipku nic nezabírá

Paříž - Laboratorní testy potvrdily obavy lékařů. Nový kmen ptačí chřipky H7N9 zkoumaný u všech tří nakažených lidí, je odolný vůči celé skupině antivirotik, včetně Tamiflu. Žádné léky tedy nezabírají, uvedla v úterý agentura AFP s odvoláním na studii zveřejněnou v odborném časopise The Lancet.
Ilustrační foto

Děsivé odhalení: Nová ptačí chřipka je malér! Čtěte proč

Washington - Nový kmen ptačí chřipky H7N9 se může přenášet mezi fretkami a za jistých podmínek by totéž mohl udělat i mezi lidmi. Vyplývá to ze studie provedené na laboratorních zvířatech, o níž ve čtvrtek informoval mezinárodní vědecký tým v časopise Science.
Ilustrační foto

Ptačí chřipka má nečekanou oběť. Tomu byste nevěřili

Peking - Badminton, v Číně nesmírně populární sport, se stal nepřímou obětí epidemie nového kmene ptačí chřipky, která v zemi v posledních měsících propukla. Kvůli masivnímu vybíjení nakažených kachen se totiž nedostává peříček, která jsou nezbytným základním materiálem pro výrobu košíčků používaných v tomto sportu.
Zdravotnictví, ilustrační fotografie

Virus ptačí chřipky H7N9 se na jihu Číny rozšířil do nové oblasti

Šanghaj - Nový kmen ptačí chřipky H7N9 se na jihu Číny rozšířil do dalších provincií. Podle agentury Nová Čína se chřipkou nejnověji nakazila žena v provincii Chu-nan, o den předtím Peking potvrdil první případ nákazy v provincii Fu-ťien a ve čtvrtek se objevil první nemocný v sousední provincii Ťiang-si.
Nový virus ptačí chřipky patří k nejsmrtelnějším, svět začíná panikařit

Nový virus ptačí chřipky patří k nejsmrtelnějším, svět začíná panikařit

Peking/Ženeva - Nový kmen ptačí chřipky, který už si v Číně vyžádal nejméně 22 mrtvých a více než stovku nakažených, patří k nejsmrtelnějším svého druhu. Také se snáze přenáší na člověka než předchozí ptačí chřipka kmene H5N1, jež od svého objevení v roce 2003 připravila ve světě o život téměř 400 lidí.

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 5 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy