Washington - Nový kmen ptačí chřipky H7N9 se může přenášet mezi fretkami a za jistých podmínek by totéž mohl udělat i mezi lidmi. Vyplývá to ze studie provedené na laboratorních zvířatech, o níž ve čtvrtek informoval mezinárodní vědecký tým v časopise Science.
"Nová chřipka H7N9 je nakažlivá a přenosná mezi savci," uvedla studie vědců z Číny, Hongkongu, USA a Kanady. "Za odpovídajících podmínek by přenos H7N9 z člověka na člověka mohl být možný."
Vědci nakazili laboratorní fretky vzorkem viru H7N9 odebraným od člověka, který na tuto nákazu zemřel, a zjistili, že se virus rozšířil mezi fretkami, které byly s nakaženými v přímém kontaktu. Virus byl rovněž přenositelný vzduchem, ale tímto způsobem se nakazila jen jedna ze zkoumaných fretek.
Zatím nebyl zaznamenán žádný případ potvrzeného přenosu viru z člověka na člověka od března letošního roku, kdy se H7N9 objevil v Číně. Dosud se jím nakazilo více než 130 lidí a 36 zemřelo.
Zdroj nákazy se nedaří odhalit. Virus H7N9 se jen málokdy podařilo odhalit v divokých ptačích populacích či u domácí drůbeže. U opeřenců nevyvolává zjevné onemocnění. Tím se liší například od mnohem známějšího ptačího chřipkového viru H5N1, který se prozradí úhynem nakažených ptáků. Infekce virem H7N9 však může probíhat zcela nepozorovaně, píše tribune.cz.
Ve hře je i možnost, že zdrojem nákazy jsou domácí prasata. V této souvislosti je připomínán incident, kdy se v toku řeky protékající Šanghají objevily tisíce uhynulých prasat. Testy 34 zvířat byly negativní, ale počet prověřených zvířat byl poměrně malý a navíc mohl být virus v mrtvých tělech již degradován.
Na adresu Číny zazněla kritika, že oznámila výskyt viru H7N9 teprve šest týdnů po onemocnění prvního člověka. Epidemiologové však přístup Číny ocenili a dávají jej do ostrého protikladu s reakcí čínských úřadů na epidemii SARS před deseti lety. Tehdy měli čínští epidemiologové a virologové velké problémy s identifikací viru a oficiální místa se snažila epidemii tajit. Podle mínění mnoha expertů postupovali čínští zdravotníci a vědci na jedné straně velmi zodpovědně, ale na druhé straně tak rychle, jak jen to bylo v dané situaci možné.
Slabým místem v čínské epidemiologické kontrole zůstává podle čínských i zahraničních expertů tamější ministerstvo zemědělství, které uděluje povolení pro sběr dat a vzorků z chovů drůbeže. Další Achillovou patou čínské epidemiologie je nedokonalé vybavení mnoha nemocnic, jejichž laboratoře nedokážou odlišit jednotlivá virová onemocnění. Objevily se i případy, kdy byli lidé nakažení virem H7N9 léčeni čajem z borytu barvířského (Isatis tinctoria) označovaného jako banlangen. Ten je v tradiční čínské medicíně používán k léčbě respiračních onemocnění. Stejná léčba komplikovala už před deseti lety boj s epidemií SARS.
Související
Senior se v Číně nakazil virem H7N9. Hrozí další smrtící epidemie?
Pandemie, která zabije miliony lidí? Vědci testují extrémní metody
Ptačí chřipka H7N9 (nová) , nemoci
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 1 hodinou
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 2 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 3 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 4 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 5 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 6 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 6 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 7 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák