Peking - Úřady ve východní Číně zakázaly prodej živé drůbeže po zvýšení počtu lidí nakažených kmenem H7N9 ptačí chřipky. Informovaly o tom dnes státní sdělovací prostředky. Ptačí chřipka letos v Číně zabila už 19 lidí a nakazilo se 96 osob. V Číně jsou v těchto dnech na cestách miliony lidí mířících domů na oslavy čínského Nového roku, který připadá na pátek. To vyvolává obavy z dalšího šíření nákazy, třebaže zatím nebyl prokázán přenos choroby z člověka na člověka.
Zatím se předpokládá, že se virus H7N9 přenáší na člověka přímým kontaktem s nakaženou drůbeží. Přesto Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila neustálý dohled nad situací, aby bylo možné včas podchytit potenciálně nepředvídatelné chování viru.
Obchod s živou drůbeží byl zastaven ve třech městech v pobřežní provincii Če-ťiang, kde už bylo zaznamenáno 49 případů nákazy a 12 obětí. Inspektoři provádějí kontroly na drůbežích farmách a zakázali lety poštovních holubů.
Město Šanghaj zastaví prodej živé drůbeže na tři měsíce, počínaje pátkem. Šanghajské nemocnice letos zaznamenaly osm nakažených a čtyři případy úmrtí.
Hongkong dnes zahájil vybíjení 20.000 kuřat a ode dneška zastavil dovoz čerstvé drůbeže z pevninské Číny na 21 dní poté, co se virus H7N9 objevil v dodávce živých kuřat z jihočínské provincie Kuang-tung.
Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které zejména infikuje ptáky, méně často prasata. Mezi domácími ptáky se nákaza šíří nejrychleji, onemocnění se však vyskytuje i u divokých ptáků. Jedná se o nemoc pro daný druh vysoce specifickou, která však za určitých mimořádných okolností může tuto mezidruhovou bariéru překonat a infikován může být i člověk.
U ptáků se onemocnění projevuje ve dvou formách. Při lehčí bývá příznakem jen zježené peří, nebo méně početné snášky vajec. Těžší forma je pro ptáky vysoce nakažlivá a vede k úhynu velmi záhy po nákaze. Onemocnění postihuje velkou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva za 48 hodin po nakažení dosahuje 100%.
Pandemie chřipky jsou vzácným, ale opakujícím se jevem. V minulém století došlo ke třem pandemiím: „španělská chřipka" v roce 1918, „asijská chřipka" v roce 1957 a „hongkongská chřipka" v roce 1968. V roce 1918 zabila pandemie odhadem 40 – 50 miliónů lidí po celém světě. Tato mimořádná pandemie patří k nejsmrtelnějším zdravotním pohromám v lidské historii. Následující pandemie byly mnohem mírnější, v roce 1957 zemřely odhadem 2 milióny osob a v roce 1968 1 milión.
Pandemie vznikne, když se objeví nový chřipkový virus a začne se šířit tak snadno jako normální chřipka – kašláním a kýcháním. Protože virus je nový, imunitní systém lidí nemá žádnou již existující imunitu. Proto je pravděpodobnější, že lidé, kteří onemocní pandemickou chřipkou, prodělají vážnější onemocnění, než jaké způsobuje normální chřipka, informuje server ptaci-chripka.cz.
Související
Senior se v Číně nakazil virem H7N9. Hrozí další smrtící epidemie?
Pandemie, která zabije miliony lidí? Vědci testují extrémní metody
Ptačí chřipka H7N9 (nová) , Čína , nemoci
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 1 hodinou
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 2 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 3 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 4 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 5 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 6 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 6 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 7 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák