Šanghaj - Nový kmen ptačí chřipky H7N9 se na jihu Číny rozšířil do dalších provincií. Podle agentury Nová Čína se chřipkou nejnověji nakazila žena v provincii Chu-nan, o den předtím Peking potvrdil první případ nákazy v provincii Fu-ťien a ve čtvrtek se objevil první nemocný v sousední provincii Ťiang-si.
Kmen H7N9 byl v Číně oficiálně potvrzen v březnu a od té doby už byla nová ptačí chřipka zjištěna u více než 110 nakažených osob, z nichž 23 zemřelo. Epicentrem nákazy byla zprvu Šanghaj a její okolí, jeden případ nákazy se ale objevil už i na Tchaj-wanu.Nemocná 64letá žena z města Šao-jang se podle úřadů nakazila od drůbeže v polovině dubna. Její stav je nyní stabilizovaný; u nikoho ze čtyř desítek lidí, s nimiž nemocná přišla do styku, se zatím příznaky choroby neprojevily.Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden oznámila, že nový kmen ptačí chřipky, který sužuje Čínu, patří k nejsmrtelnějším svého druhu. Není úplně jasné, jak se šíří, ale podle odborníků WHO neexistují důkazy přenosu z člověka na člověka. To je scénář, kterého se experti nejvíce obávají.
Související
Senior se v Číně nakazil virem H7N9. Hrozí další smrtící epidemie?
Pandemie, která zabije miliony lidí? Vědci testují extrémní metody
Ptačí chřipka H7N9 (nová) , Čína , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 56 minutami
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
před 1 hodinou
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 3 hodinami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 3 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 4 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 5 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 6 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 7 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 8 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 9 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 10 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
Dvě třetiny občanů Evropské unie by podpořily návrat Velké Británie do tohoto bloku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který realizoval thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) v 15 zemích. Podle těchto dat považuje 66 % respondentů opětovné členství Spojeného království za velmi dobrý, dobrý nebo neutrální nápad. Podpora se pohybovala od nejnižších hodnot v Bulharsku (56 %), Francii a Itálii (59 %) až po nejvyšší v Nizozemsku a Dánsku (75 %). Bližší vztahy mezi EU a Británií schvaluje také většina voličů krajně pravicových a unijních kritických stran, jako je polská Konfederace (71 %), německá AfD (58 %) či francouzské Národní sdružení (58 %).
Zdroj: Libor Novák