Zhulený pilot balónu zabil 11 lidí

Carterton - Pilot horkovzdušného balónu, který se v lednu loňského roku zřítil na Novém Zélandu, byl pod vlivem marihuany. To bylo hlavní příčinou nehody, při níž zahynulo všech 11 osob na palubě, uvádí vyšetřovací zpráva. Informuje server news.com.au.

Balón tehdy narazil do drátů vysokého napětí u města Carterton, severně od metropole Wellingtonu. Třiapadesátiletý pilot Lance Hopping byl dlouhodobým uživatelem konopí, prokázala soudní pitva. Dva svědci ho navíc viděli kouřit marihuanu i krátce před osudným letem.

Vyšetřovaní nenalezlo na balónu žádné závady. Rovněž počasí bylo pro let ideální. Nehodu, kterou ze země sledovali příbuzní obětí, tak způsobila chyba marihuanou intoxikovaného pilota.

Hopping se mylně domníval, že letí pod úrovní drátů vysokého napětí. Když zjistil, že balón míří ke srážce, namísto toho aby klesl níže, přidal tah hořáku a pokusil se překážku přeletět. Byl však příliš blízko. Manévr nezvládl.

Novozélandské úřady v té souvislosti volají po přísnějším trestání uživatelů marihuany a náhodných testech na její přítomnost u pracovníků vykonávajících rizikové povolání.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Balóny Marihuana

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy