Kábul/Praha - Čeští vojáci ode dneška převzali zodpovědnost za ochranu spojenecké základny v afghánském Bagrámu. Bagrám je největší americkou základnou v zemi a Češi ji budou střežit během následujícího půl roku. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Základ české jednotky tvoří vojáci 73. tankového praporu z Přáslavic, kteří jsou doplněni příslušníky dalších deseti armádních útvarů. Velitelem jednotky je kapitán Libor Tesař ze 73. tankového praporu.Postupný přesun Čechů do Afghánistánu byl zahájen na konci září a všichni vojáci byli na místě už před měsícem. Do země odletělo celkem 149 příslušníků strážní roty, kteří až do této chvíle procházeli výcvikem včetně přeškolení na americká obrněná vozidla. Nyní budou mít na starosti ochranu základny, na níž pobývá 40.000 vojáků. Kromě toho je čekají pravidelné hlídky mimo základnu, v jejímž okolí budou hledat skrýše se zbraněmi povstalců."Během patrol se zaměříme na místa, odkud povstalci odpalovali rakety na základnu v minulosti. Budeme zřizovat takzvaná kontrolně propouštěcí místa a také hledat skrýše se zbraněmi a municí povstalců," uvedl velitel Tesař. "Máme tu víc čet zodpovědných za tuto práci než Američané, hlavní podíl při ochraně základny tak padá na naši hlavu," doplnil.Spojenecké jednotky se nyní z Afghánistánu stahují. Obranu země postupně přebírají tamní ozbrojené složky, které jsou ale podle zpráv v médiích postiženy značnými ztrátami v bojích s povstalci a masivními dezercemi.
Související
Hradba 2025. Armáda na největším cvičení prověří obranyschopnost
Aktivní zálohy v Evropě. Proč jsou důležité pro stálou armádu i civilisty?
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 40 minutami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 2 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno včera
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
včera
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
včera
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
včera
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
včera
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
včera
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě