Bangkok - Thajská premiérka Jinglak Šinavatra oznámila, že rozpustí parlament a vypíše nové volby. Učinila tak v reakci na nové masivní demonstrace v metropoli Bangkoku. Informuje server BBC.
Již včera složili mandát všichni poslanci opoziční Demokratické strany. Na dnešek byl plánován rozsáhlý protestní pochod k sídlu vlády. Premiérka na to konto vystoupila v televizi a oznámila své nové záměry. Ještě včera se přitom pokusila stávající krizi utlumit nabídkou vypsání referenda, v němž by Thajci rozhodli o jejím setrvání ve funkci.
Vládnoucí strana Pheu Thai vyhrála parlamentní volby v roce 2011. Šinavatra se tak stala první thajskou premiérkou v historii. Její kritici však tvrdí, že kabinet ve skutečnosti neřídí ona, ale její bratr Tchaksim, bývalý předseda vlády odsouzený za korupci.
Šinavatra ve svém projevu zdůraznila, že její kabinet se svým krokem snaží především zamezit ztrátám na životech. "V této fázi, kdy mnoho lidí a mnoho skupin stojí proti vládě, je nejlepší cestou vrátit moc thajskému lidu a uspořádat volby. Thajský lid rozhodne," deklarovala premiérka. Žádné konkrétní datum ale neoznámila. Hlasování by mělo proběhnout "co nejdříve".
Protesty v ulicích Bangkoku pokračují. Jejich vůdce, bývalý lídr opoziční Demokratické strany Suthep Thaugsuban oznámil, že cílem je odstavit "Tchaksinův režim". Rozpuštění parlamentu podle něj nic neřeší. Nadále požaduje předání moci tzv. lidové radě.
Související
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 2 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 2 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 4 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
včera
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
včera
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
Světové oceány a moře zaznamenaly v červenci historicky nejvyšší teploty pro toto období, když překonaly předchozí rekord z roku 2023. Informovala o tom evropská monitorovací služba Copernicus s tím, že extrémní teploty postihly zejména Atlantický oceán a západní Středozemní moře.
Zdroj: Libor Novák