Svět slavil: Bujaré veselí, pokus o rekord, ale i smrt. VIDEO

Sydney - Nejvýchodnější část planety již oslavila příchod roku 2014. Zatímco Evropa musela s novoročním přípitkem ještě pár hodin počkat, obyvatelé Samoy, Kiribati či Japonska, východu Ruska a Číny měli silvestrovskou noc již za sebou. Proslulý ohňostroj v Sydney o půlnoci místního času (14:00 SEČ) sledovalo přímo u budovy věhlasné opery až 1,6 milionu lidí. Na Filipínách se při odpalování pyrotechniky ještě před půlnocí zranilo nejméně 260 lidí.

Jako první slavily příchod nového roku Samoa a kiribatský atol Kiritimati, známý jako Vánoční ostrov. V té době bylo v Praze teprve 11:00. Následně oslavy pokračovaly v dalších Liniových ostrovech, které z velké části patří k tichomořské republice Kiribati.

Obyvatelé Samoy vítali nový rok jako první teprve potřetí v novodobé historii. Tato země totiž v závěru roku 2011 z ekonomických důvodů "papírově" přešla mezinárodní datovou hranici, aby se přiblížila hlavním obchodním partnerům Austrálii a Novému Zélandu. Do té doby se "časově" orientovala na Spojené státy.

Jedním z vrcholů silvestrovského veselí byl bezpochyby ohňostroj v australském velkoměstě Sydney, který se stal tradičním symbolem oslav. Podle portálu sydneynewyearseve.com ho na vlastní oči sledovalo 1,6 milionu lidí. Na celém světě si ho pak díky živému televiznímu přenosu nenechala ujít prý více než miliarda diváků.

Organizace ohňostroje je vždy prestižní událostí, pro tento rok se úkolu ujal umělec a hudebník Reg Mombassa. Na světelnou show organizátoři použili sedm tun pyrotechniky. Ohňostroj v Sydney trval zhruba deset minut.

Organizátoři tradičního novoročního ohňostroje v Praze, který začne ve středu v 18:00, slibují patnáctiminutové vystoupení. Odpáleno bude více než 10.000 rachejtlí - kulové a cylindrické pumy, římské svíce, kompaktní baterie a různé speciální efekty.

Fotogalerie:
OBRAZEM: Obří novoroční ohňostroj v Sydney

V japonském Tokiu pět kněží v chrámu Zozodži odzvonilo 108 údery zvonu příchod nového roku a zároveň se na Tokijské věži rozsvítil nápis "2014" z bílých světel.

Čína na úvod nového roku připravila světelnou show na části Velké čínské zdi nedaleko Pekingu a na šanghajském pobřeží. Naopak město Wu-chan v centrální provincii Chu-pej plánovaný ohňostroj odvolalo a zakázalo odpalování petard a další zábavní pyrotechniky, aby zabránilo zhoršení už tak dost znečištěného ovzduší.

Miliony lidí také v Evropě a Americe slavily v noci na dnešek příchod Nového roku. Moře lidí - podle některých odhadů milion - se sešlo na mrazivém newyorském náměstí Times Square k tradičnímu odpočítávání poslední minuty do půlnoci při spouštění obří křišťálové koule.

V Berlíně se u Braniborské brány sešly statisíce lidí na obřím koncertu, který o půlnoci vyvrcholil tradičním ohňostrojem. Berlínské úřady odhadly počet návštěvníků v německé metropoli na dva miliony.

"Dav, roztažený na dva kilometry, tančil v rytmu populárních písní zpěváka Heina či techna skupiny Scooter a o půlnoci mohl obdivovat nebe ozářené ohňostrojem nad Braniborskou branou. Asi 6.000 odpálených rachejtlí jiskřilo na obloze po deset minut," vylíčila agentura AFP.

Silvestrovská oslava u Braniborské brány sice byla podle agentury DPA převážně pokojná, ale odehrála se i rvačka na nože mezi dvěma skupinami mladých mužů. Tři z nich byli zraněni. Také v Kolíně nad Rýnem bylo při rvačce zraněno šest lidí, z toho jeden vážně. Došlo i na nože a obušky.

V Londýně se před slavícími davy o půlnoci rozzářilo obří kolo London Eye. Londýňané jako první měli příležitost okusit ohňostroj, umožňující si událost vychutnat nejen zrakem a sluchem, ale i dalšími smysly. Poživatelné konfety měly banánovou příchuť, parfémované bublinky voněly po pomerančích a sníh po broskvích.

Ve Francii si násilnosti a pyrotechnika během silvestrovské noci vyžádaly dva mrtvé. V Paříži byl při hádce ubodán 20letý muž, když skupina jiných mladíků chtěla oloupit jeho přítelkyni. V alsaském městě Sarre-Union utrpěl smrtelná zranění 29letý muž při explozi pyrotechniky.

V Paříži se slavilo na Elysejských polích, kde se pod dohledem asi 9000 policistů, četníků a hasičů sešlo na 300.000 lidí.

V Kyjevě se na náměstí Nezávislosti sešlo nejméně 100.000 Ukrajinců, kteří společně zpívali státní hymnu. Kromě pokusu zapsat se do Guinnessovy knihy rekordů šlo podle agentury AP i o podporu integrace s Evropskou unií. Ústřední kyjevské náměstí je už déle než měsíc dějištěm masových protestů proti rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dohodu o přidružení k Evropské unie. Desetitisíce Kyjevanů tak zpívaly, že "Ukrajina ještě nezhynula" i jako výraz vzdoru proti současné vládě, která se přiklonila raději k dohodě s Moskvou, než s Bruselem.

Více než čtvrthodinová pyrotechnická show provázela i silvestrovské veselí na pláži Copacabana v Riu de Janeiru, kde se podle místních úřadů sešlo na 2,3 milionu lidí. Dalších 40.000 turistů přihlíželo z palub vyhlídkových lodí. 

Ohňostroje měl rád Rudolf II.

Historie ohňostrojů je spojena s historií černého, respektive střelného prachu. Patrně první zmínka je datována na přelom našeho letopočtu, kdy se v Číně používá k lékařským účelům směs ledku a síry, tedy základních substancí střelného prachu.

Ale již za dynastie HAN (206–220 př.n.l.) sloužil k výrobě petard bambus, který se upravoval (patrně pražením). Takto upravený bambus (známý jako "bian pao") dokázal vydávat velký hluk, který sloužil k zahánění zlých duchů. Jižní a severní dynastie (420–581 n.l.) nevyužívaly petardy pouze k zahánění zlých duchů, ale také při modlitbách za štěstí a prosperitu.

Mimo čínské uzemí však informace o střelném prachu a ohňostrojích pronikaly velmi pomalu. Znalost výroby střelného prachu přešla z Orientu nejprve do Byzance a teprve ve 13. století do ostatních států Evropy. Například teprve v jedné z kronik ze 14. století kronikář připisuje freiberskému mnichovi Bertholdu Schwarzovi "vynález střelného prachu". První zmínka o výrobě střelného prachu v Čechách je z roku 1432, hlavní surovinou byl samozřejmě sanytr (ledek draselný).

V Čechách se pořádalo nejvíce ohňostrojů patrně za vlády Rudolfa II. Habsburského (1552–1612). Rudolf II., známý též jako "vladař alchymista", shromáždil u svého dvora mnoho alchymistů, vědců, malířů a sochařů z celého světa, kteří, mimo jiné, prováděli chemické pokusy a sestavovali ohňostroje. Známou osobností v tomto oboru byl kupříkladu malíř a sochař Giuseppe Arcimboldo.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr samoa Ohňostroje

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy