Svět slavil: Bujaré veselí, pokus o rekord, ale i smrt. VIDEO

Sydney - Nejvýchodnější část planety již oslavila příchod roku 2014. Zatímco Evropa musela s novoročním přípitkem ještě pár hodin počkat, obyvatelé Samoy, Kiribati či Japonska, východu Ruska a Číny měli silvestrovskou noc již za sebou. Proslulý ohňostroj v Sydney o půlnoci místního času (14:00 SEČ) sledovalo přímo u budovy věhlasné opery až 1,6 milionu lidí. Na Filipínách se při odpalování pyrotechniky ještě před půlnocí zranilo nejméně 260 lidí.

Jako první slavily příchod nového roku Samoa a kiribatský atol Kiritimati, známý jako Vánoční ostrov. V té době bylo v Praze teprve 11:00. Následně oslavy pokračovaly v dalších Liniových ostrovech, které z velké části patří k tichomořské republice Kiribati.

Obyvatelé Samoy vítali nový rok jako první teprve potřetí v novodobé historii. Tato země totiž v závěru roku 2011 z ekonomických důvodů "papírově" přešla mezinárodní datovou hranici, aby se přiblížila hlavním obchodním partnerům Austrálii a Novému Zélandu. Do té doby se "časově" orientovala na Spojené státy.

Jedním z vrcholů silvestrovského veselí byl bezpochyby ohňostroj v australském velkoměstě Sydney, který se stal tradičním symbolem oslav. Podle portálu sydneynewyearseve.com ho na vlastní oči sledovalo 1,6 milionu lidí. Na celém světě si ho pak díky živému televiznímu přenosu nenechala ujít prý více než miliarda diváků.

Organizace ohňostroje je vždy prestižní událostí, pro tento rok se úkolu ujal umělec a hudebník Reg Mombassa. Na světelnou show organizátoři použili sedm tun pyrotechniky. Ohňostroj v Sydney trval zhruba deset minut.

Organizátoři tradičního novoročního ohňostroje v Praze, který začne ve středu v 18:00, slibují patnáctiminutové vystoupení. Odpáleno bude více než 10.000 rachejtlí - kulové a cylindrické pumy, římské svíce, kompaktní baterie a různé speciální efekty.

Fotogalerie:
OBRAZEM: Obří novoroční ohňostroj v Sydney

V japonském Tokiu pět kněží v chrámu Zozodži odzvonilo 108 údery zvonu příchod nového roku a zároveň se na Tokijské věži rozsvítil nápis "2014" z bílých světel.

Čína na úvod nového roku připravila světelnou show na části Velké čínské zdi nedaleko Pekingu a na šanghajském pobřeží. Naopak město Wu-chan v centrální provincii Chu-pej plánovaný ohňostroj odvolalo a zakázalo odpalování petard a další zábavní pyrotechniky, aby zabránilo zhoršení už tak dost znečištěného ovzduší.

Miliony lidí také v Evropě a Americe slavily v noci na dnešek příchod Nového roku. Moře lidí - podle některých odhadů milion - se sešlo na mrazivém newyorském náměstí Times Square k tradičnímu odpočítávání poslední minuty do půlnoci při spouštění obří křišťálové koule.

V Berlíně se u Braniborské brány sešly statisíce lidí na obřím koncertu, který o půlnoci vyvrcholil tradičním ohňostrojem. Berlínské úřady odhadly počet návštěvníků v německé metropoli na dva miliony.

"Dav, roztažený na dva kilometry, tančil v rytmu populárních písní zpěváka Heina či techna skupiny Scooter a o půlnoci mohl obdivovat nebe ozářené ohňostrojem nad Braniborskou branou. Asi 6.000 odpálených rachejtlí jiskřilo na obloze po deset minut," vylíčila agentura AFP.

Silvestrovská oslava u Braniborské brány sice byla podle agentury DPA převážně pokojná, ale odehrála se i rvačka na nože mezi dvěma skupinami mladých mužů. Tři z nich byli zraněni. Také v Kolíně nad Rýnem bylo při rvačce zraněno šest lidí, z toho jeden vážně. Došlo i na nože a obušky.

V Londýně se před slavícími davy o půlnoci rozzářilo obří kolo London Eye. Londýňané jako první měli příležitost okusit ohňostroj, umožňující si událost vychutnat nejen zrakem a sluchem, ale i dalšími smysly. Poživatelné konfety měly banánovou příchuť, parfémované bublinky voněly po pomerančích a sníh po broskvích.

Ve Francii si násilnosti a pyrotechnika během silvestrovské noci vyžádaly dva mrtvé. V Paříži byl při hádce ubodán 20letý muž, když skupina jiných mladíků chtěla oloupit jeho přítelkyni. V alsaském městě Sarre-Union utrpěl smrtelná zranění 29letý muž při explozi pyrotechniky.

V Paříži se slavilo na Elysejských polích, kde se pod dohledem asi 9000 policistů, četníků a hasičů sešlo na 300.000 lidí.

V Kyjevě se na náměstí Nezávislosti sešlo nejméně 100.000 Ukrajinců, kteří společně zpívali státní hymnu. Kromě pokusu zapsat se do Guinnessovy knihy rekordů šlo podle agentury AP i o podporu integrace s Evropskou unií. Ústřední kyjevské náměstí je už déle než měsíc dějištěm masových protestů proti rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dohodu o přidružení k Evropské unie. Desetitisíce Kyjevanů tak zpívaly, že "Ukrajina ještě nezhynula" i jako výraz vzdoru proti současné vládě, která se přiklonila raději k dohodě s Moskvou, než s Bruselem.

Více než čtvrthodinová pyrotechnická show provázela i silvestrovské veselí na pláži Copacabana v Riu de Janeiru, kde se podle místních úřadů sešlo na 2,3 milionu lidí. Dalších 40.000 turistů přihlíželo z palub vyhlídkových lodí. 

Ohňostroje měl rád Rudolf II.

Historie ohňostrojů je spojena s historií černého, respektive střelného prachu. Patrně první zmínka je datována na přelom našeho letopočtu, kdy se v Číně používá k lékařským účelům směs ledku a síry, tedy základních substancí střelného prachu.

Ale již za dynastie HAN (206–220 př.n.l.) sloužil k výrobě petard bambus, který se upravoval (patrně pražením). Takto upravený bambus (známý jako "bian pao") dokázal vydávat velký hluk, který sloužil k zahánění zlých duchů. Jižní a severní dynastie (420–581 n.l.) nevyužívaly petardy pouze k zahánění zlých duchů, ale také při modlitbách za štěstí a prosperitu.

Mimo čínské uzemí však informace o střelném prachu a ohňostrojích pronikaly velmi pomalu. Znalost výroby střelného prachu přešla z Orientu nejprve do Byzance a teprve ve 13. století do ostatních států Evropy. Například teprve v jedné z kronik ze 14. století kronikář připisuje freiberskému mnichovi Bertholdu Schwarzovi "vynález střelného prachu". První zmínka o výrobě střelného prachu v Čechách je z roku 1432, hlavní surovinou byl samozřejmě sanytr (ledek draselný).

V Čechách se pořádalo nejvíce ohňostrojů patrně za vlády Rudolfa II. Habsburského (1552–1612). Rudolf II., známý též jako "vladař alchymista", shromáždil u svého dvora mnoho alchymistů, vědců, malířů a sochařů z celého světa, kteří, mimo jiné, prováděli chemické pokusy a sestavovali ohňostroje. Známou osobností v tomto oboru byl kupříkladu malíř a sochař Giuseppe Arcimboldo.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr samoa Ohňostroje

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy