VIDEO: Při demonstracích v Bangkoku vypukla před volbami vlna násilí

Bangkok - V Bangkoku dnes vypuklo násilí mezi provládními a protivládními demonstranty. Zranění utrpělo nejméně sedm lidí včetně jednoho amerického fotoreportéra, uvedla agentura AP. Podle očitých svědků bylo slyšet desítky výstřelů a nejméně dvě exploze, létaly kameny i zápalné lahve. Násilí vypuklo v severní čtvrti, která je baštou režimu a kde jeho přívrženci demonstrovali za neblokování nedělních voleb, jak se o to snaží část opozice.

Zdroj: YouTube

Potyčky varovnými výstřely do vzduchu ukončily bezpečnostní síly. Především ozbrojení demonstranti z místě střetů utekli. "Úřady byly s to dostat dnešní střety rychle pod kontrolu a situace se nyní zlepšila," řekl večer místního času (odpoledne SEČ) agentuře Reuters představitel bezpečnostních složek.Při násilnostech v thajském hlavním městě dnes utrpěl střelné zranění na noze i slavný americký válečný fotograf James Nachtwey. Rána ale nebyla vážná a fotograf, který působil na bojištích v Afghánistánu, Iráku či Bosně, tak po ošetření pokračoval v práci.V ulicích Bangkoku dnes opět demonstrovali lidé proti nedělním parlamentním volbám, které podle opozice nevrátí zemi politickou stabilitu. Úřady si podle agentury Reuters stěžují, že protivládní demonstranti někde blokují distribuci volebních lístků.Protivládní demonstranti žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové a dosazení nevoleného orgánu, který by přijal volební a další politické reformy. Největší opoziční uskupení Demokratická strana volby, které nemá šanci vyhrát, bojkotuje. Vyzvala ale své příznivce, aby nepoužívali žádné násilí."Lidé neuzavřou volební místa, ale budou demonstrovat na silnicích. Budou demonstrovat klidně, mírumilovně, bez násilí. Neuděláme nic, co by zabránilo lidem jít volit," řekl podle Reuters v pátek večer předák protivládních demonstrantů Suthep Thaugsuban.Úřady se ale obávají možných násilností a na víkend mobilizovaly kolem 130.000 policistů, kteří mají chránit 93.500 volebních místností v zemi.Podle webu BBC obklíčili v pátek účastníci protestů nejméně jeden úřad v metropoli Bangkoku a několik dalších na jihu země, aby znemožnili distribuci hlasovacích lístků. V uplynulých týdnech odpůrci režimu premiérky Šinavatrové rovněž bránili registraci kandidátů pro volby.Zatímco v severních a východních provinciích, jež jsou baštou klanu Šinavatrových, se hlasování podle předpokladů uskuteční bez větších potíží, v metropoli Bangkoku a na jihu země lze očekávat nepokoje.Opozice obviňuje vládu z korupce a také z toho, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.

Související

V thajském Bangkoku lidé demonstrují proti vládě. (19.9.2020)

V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku hongkongských aktivistů

Thajci dnes znovu vyšli do ulic na protest proti vládě. Tisíce lidí se sešly v Bangkoku i v dalších městech, informují agentury. Protesty trvají čtvrtý den po sobě, první demonstrace ale začaly již v polovině září. Demonstranti převzali taktiku hongkongských aktivistů - koordinují se skrze sociální sítě a přesouvají se z místa na místo, aby policii ztížili zásah. Ve čtvrtek thajská vláda schválila zákaz shromažďování čtyř a více osob.

Více souvisejících

Demonstrace v Thajsku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy