Bangkok - V Bangkoku dnes vypuklo násilí mezi provládními a protivládními demonstranty. Zranění utrpělo nejméně sedm lidí včetně jednoho amerického fotoreportéra, uvedla agentura AP. Podle očitých svědků bylo slyšet desítky výstřelů a nejméně dvě exploze, létaly kameny i zápalné lahve. Násilí vypuklo v severní čtvrti, která je baštou režimu a kde jeho přívrženci demonstrovali za neblokování nedělních voleb, jak se o to snaží část opozice.
Potyčky varovnými výstřely do vzduchu ukončily bezpečnostní síly. Především ozbrojení demonstranti z místě střetů utekli. "Úřady byly s to dostat dnešní střety rychle pod kontrolu a situace se nyní zlepšila," řekl večer místního času (odpoledne SEČ) agentuře Reuters představitel bezpečnostních složek.Při násilnostech v thajském hlavním městě dnes utrpěl střelné zranění na noze i slavný americký válečný fotograf James Nachtwey. Rána ale nebyla vážná a fotograf, který působil na bojištích v Afghánistánu, Iráku či Bosně, tak po ošetření pokračoval v práci.V ulicích Bangkoku dnes opět demonstrovali lidé proti nedělním parlamentním volbám, které podle opozice nevrátí zemi politickou stabilitu. Úřady si podle agentury Reuters stěžují, že protivládní demonstranti někde blokují distribuci volebních lístků.Protivládní demonstranti žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové a dosazení nevoleného orgánu, který by přijal volební a další politické reformy. Největší opoziční uskupení Demokratická strana volby, které nemá šanci vyhrát, bojkotuje. Vyzvala ale své příznivce, aby nepoužívali žádné násilí."Lidé neuzavřou volební místa, ale budou demonstrovat na silnicích. Budou demonstrovat klidně, mírumilovně, bez násilí. Neuděláme nic, co by zabránilo lidem jít volit," řekl podle Reuters v pátek večer předák protivládních demonstrantů Suthep Thaugsuban.Úřady se ale obávají možných násilností a na víkend mobilizovaly kolem 130.000 policistů, kteří mají chránit 93.500 volebních místností v zemi.Podle webu BBC obklíčili v pátek účastníci protestů nejméně jeden úřad v metropoli Bangkoku a několik dalších na jihu země, aby znemožnili distribuci hlasovacích lístků. V uplynulých týdnech odpůrci režimu premiérky Šinavatrové rovněž bránili registraci kandidátů pro volby.Zatímco v severních a východních provinciích, jež jsou baštou klanu Šinavatrových, se hlasování podle předpokladů uskuteční bez větších potíží, v metropoli Bangkoku a na jihu země lze očekávat nepokoje.Opozice obviňuje vládu z korupce a také z toho, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.
Související
Thajsko zrušilo mimořádná opatření v Bangkoku, ta měla zabránit masovým protestům
V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku hongkongských aktivistů
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 1 hodinou
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 2 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 3 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 4 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 5 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 6 hodinami
Velký požár v Bruntále: Hoří kasárny, platí třetí stupeň poplachu
před 6 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 7 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 8 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“.
Zdroj: Patrik Bohačiak