900 násilných protestů. Policisté v Hongkongu dostali příplatky, sloužili i v utajení

Hongkongští policisté v posledním půlroce, kdy poloautonomní čínskou provincií zmítaly protivládní protesty, obdrželi mimořádné příplatky v celkové výši 135 milionů hongkongských dolarů (394 milionů korun). Kromě těchto příspěvků na jídlo a na pracovní výdaje dostali ještě dalších více než 950 milionů hongkongských dolarů (2,78 miliard korun) za přesčasy. S odkazem na údaje zveřejněné místními úřady o tom informovala agentura Reuters.

V Hongkongu se od letošního června odehrálo přes 900 násilných protestů. Demonstrace nejprve vypukly v reakci na sporný návrh zákona o vydávání občanů Hongkongu podezřelých z trestné činnosti do pevninské Číny.

Postupně však přerostly v širší hnutí za demokratické reformy, nezávislé vyšetření policejních zásahů proti protestujícím a proti rostoucímu vlivu Pekingu na chod bývalé britské kolonie. Ta je od roku 1997 součástí Číny, spravována je však podle zásady "jedna země, dva systémy", jež jí má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Protesty v Hongkongu většinou začínaly pokojně, často se však zvrhly v násilné střety mezi policisty a radikálním křídlem demonstrantů. Pořádkové síly nezřídka zasahovaly slzným plynem a obušky, zatímco maskovaní protestující na ně házeli zápalné lahve a kameny.

Úřady na dotaz místních prodemokratických zákonodárců uvedly, že vyplatily 50 milionů hongkongských dolarů (přes 146 milionů korun) na dietách pro policisty, kteří sloužili za den déle než 12 hodin. Dalších 85 milionů hongkongských dolarů (téměř 249 milionů korun) šlo na jiné pracovní výdaje. Úřady sice nespecifikují, o jaké náklady se přesně jedná, ale podle Reuters by mohlo jít o příplatky pro policisty, kteří sloužili v utajení či v civilu po dobu 30 dnů.

Demonstranti podali velké množství stížností na chování policistů při demonstracích. Důvěra v bezpečnostní složky, jež dříve požívaly všeobecně vysokého uznání obyvatel, klesla v Hongkongu v posledních měsících na historické minimum.

Policie v září uvolnila policejní pravidla pro užití síly, čímž dala svým příslušníkům větší pravomoci zasahovat v obtížných situacích. Na stížnosti demonstrantů ohledně brutality úřady namítají, že policisté jednají zdrženlivě a užívají přiměřenou sílu při konfrontaci s nelegálním počínáním protestujících. Od června hongkongská policie zatkla téměř 7000 lidí.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína Policie Čína

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy