Děsivé svědectví: Ukamenování těhotné ženy proběhlo jinak. Kdo je vrahem?

Láhaur - Za úterním ukamenováním těhotné ženy v Pákistánu, kterému prý nečinně přihlíželi pákistánští policisté, nestáli příbuzní nespokojení s jejím výběrem manžela, ale právě tento manžel. Tvrdí to podle agentury Reuters starší sestra zavražděné.

Podle původních zpráv zemřela pětadvacetiletá Farzana Ikbálová poté, co ji a jejího manžela Muhammada Ikbála v úterý před budovou soudu v pákistánském Láhauru napadlo klacky a cihlami asi dvacet příbuzných, včetně jejího otce a bratrů. Důvodem útoku prý bylo to, že se žena provdala za jiného může, než jí rodina vybrala.

Sestra zavražděné dnes ale vylíčila událost odlišně. "Farzanu zabili Muhammad Ikbál a jeho komplicové. Její otec a zbytek její rodiny byli chybně obviněni," řekla novinářům. "kbál a jeho komplicové ji pronásledovali a zasáhli ji cihlami," dodala.

Ikbál již dříve přiznal, že svou první manželku zabil, aby si mohl vzít nyní ukamenovanou dívku. Ta se podle sestry v květnu před Ikbálem téměř dva týdny skrývala v útulku pro ženy. "Bála se, že by ji mohl zabít stejně jako svou předchozí ženu," dodala.

Ukamenování je trest ještě z předbiblických časů. Podstatou popravy je usmrcení viníka házením kamenů a setkáváme se s ním téměř všude, a to zejména v rané fázi vývoje společností. U řady orientálních národů to byl trest za zradu a jednání proti obecnému zájmu.

V archaickém Řecku se kamenování vyskytovalo často. V klasické době bylo již méně obvyklé, ale stále si uchovávalo charakter kolektivní msty. Říká se, že obyvatelé Messeny byli všichni ukamenováni, protože z návodu Říma otrávili vojevůdce Filopoimena. Stojí ještě za poznámku, že šlo rovněž o zákonný trest u Makedoňanů, a domníváme se, že nejinak tomu bylo také u Kartaginců.

V Římě se ukamenováním setkáváme výjimečně, i když se dochovaly zprávy o ukamenování vzbouřenců a o tom, že k němu odsuzovaly vojenské soudy. 

V Bibli jsou zmínky o kamenování světců (Saulovo napravení). Můžeme se pokusit tyto činy omluvit tím, že se odehrály velice dávno. Nicméně v méně vyspělých zemích uplatňujících radikální islámské právo šaría se ukamenování praktikuje dodnes. Nejradikálnější země jsou Irán a Nigérie, informuje muceni.7x.cz.

Oběť strašně trpí, není schopna se přilétajícím kamenům bránit. Jelikož vrhané kameny mívají takové rozměry, aby oběť hned neusmrtily nebo naopak jí moc neublížily, bývá smrt dlouhá a mimořádně krutá. Přirozeně záleží na tom, kam dav dotyčného chudáka trefí. Většinou oběť umírá na poranění mozku, zástavu dýchání, vnitřní krvácení, úrazový a psychický šok nebo kombinaci výše uvedených zranění.

Související

Více souvisejících

ukamenování Pákistán

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy