Phnompenh - V Kambodži začal dnes druhý soudní proces se dvěma nejvyššími žijícími vůdci totalitního režimu Rudých Khmerů. Ideolog režimu Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan jsou již od roku 2011 mezinárodním tribunálem v kambodžské metropoli Phnompenhu souzeni za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Nový soudní proces zahrnuje obvinění z genocidy v souvislosti s vraždami menšinových Vietnamců a muslimských Čamů. Informuje o tom zpravodajský server BBC News.
Případy jsou řešeny odděleně, aby se soud urychlil. Oba obvinění jsou totiž již staří a je riziko, že zemřou, než bude nad nimi vynesen rozsudek. Verdikt v prvním případu je očekáván 7. srpna a prokuratura žádá pro khmerské vůdce doživotní trest vězení.
Ultralevicové hnutí Rudých Khmerů vládlo v Kambodži mezi roky 1975 a 1979. Za jeho vlády bylo v zemi zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí.
Jediným představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva Rudých Khmerů je zatím někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 tohoto maoistického režimu Kang Kek Ieu, který dostal doživotí. Vůdce Rudých Kmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.
Obvinění čelili také bývalý ministr zahraničí Ieng Sary a jeho manželka, někdejší ministryně sociálních věcí Ieng Thirith. Ieng Sary ale loni v březnu zemřel a Ieng Thirith byla propuštěna na svobodu, protože trpí Alzheimerovou chorobou a není velká naděje, že by ještě byla schopna stanout před soudem.
První soudní proces se převážně soustředil na zločiny páchané na městské populaci, která byla násilně převážena do venkovských pracovních táborů. Rovněž pak řešil hromadné zabíjení vojáků, kteří proti Rudým Khmerům bojovali.
Druhý proces se zaměřuje na roli, kterou osmaosmdesátiletý Nuon Chea a třiaosmdesátiletý Khieu Samphan hráli při vyvraždění desítek, možná i stovek tisíc lidí z etnických menšin žijících v Kambodži. Proces se bude zabývat také nucenými manželstvími a znásilněními.
Nuon Chea, který má zdravotní problémy a nevydrží dlouho vsedě, dnes do soudní síně nepřišel a zůstal ve vězeňské cele. Khieu Samphan nicméně podle agentury AP dorazil v dobrém zdraví, a když soudce četl obvinění, pečlivě si zapisoval poznámky. Předpokládá se, že proces zahrnující obvinění z genocidy potrvá do roku 2016, píše server BBC News.
Související
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 1 hodinou
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák