Austrálie po zhruba 20 měsících otevře výrazněji své hranice cizincům

Austrálie po zhruba 20 měsících otevře výrazněji své hranice cizincům. Od středy 1. prosince umožní přicestovat na své území držitelům pracovních, humanitárních a studijních víz a lidem z Japonska a Jižní Koreje, informovala dnes agentura AFP. Kvůli epidemii covidu-19 Austrálie přijala v březnu loňského roku velice striktní pravidla pro cestování, s uvolňováním omezení začala tento měsíc.

"Návrat kvalifikovaných pracovníků a studentů je milníkem na našem návratu zpět (do situace před pandemií)," uvedl australský premiér Scott Morrison.

Do Austrálie budou moci přicestovat lidé, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19 a mají před cestou negativní test. Vláda počítá s tím, že od prosince do Austrálie přijede na 200.000 držitelů víza. "Ale mohlo by jich být více, budeme se aktivně snažit přivést do Austrálie co nejvíce lidí a co nejdříve," uvedla ministryně Karen Andrewsová.

Australské státy si však mohou upravit pravidla pro cestující ze zahraničí a mohou po nich požadovat povinnou izolaci.

Jednu z největších skupin, jež se bude od prosince smět vrátit do Austrálie, jsou studenti. Podle sdružení Universities Australia je mimo zemi zhruba 130.000 zahraničních studentů zapsaných na australských univerzitách. "(Studenti) nechtějí nic jiného než se znovu setkat se svými spolužáky v učebnách," uvedla generální ředitelka sdružení Catriona Jacksonová. Podle australských médií by vyučování mohly univerzity obnovit od začátku roku. Zahraniční studenti, kteří pocházejí hlavně z asijských zemí, přinášejí australské ekonomice až 40 miliard australských dolarů (zhruba 654 miliard korun).

Austrálie začala s uvolňováním režimu na hranicích v listopadu, kdy zmírnila pravidla pro cestování Australanů do zahraničí. To podle agentury AFP způsobilo prudký vzestup rezervací pobytů v zahraničí. Vláda uvedla, že režim na hranicích uvolňuje díky zvyšující se proočkovanosti obyvatel Austrálie. Dokončené očkování proti covidu-19 má přes 70 procent australské populace. Vláda zatím neoznámila, kdy otevře hranice turistice, která uzavření hranic v březnu loňského roku velmi silně pocítila.

Související

Více souvisejících

Austrálie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 4 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Uvidíme do počátků Sluneční soustavy? Sonda OSIRIS-REx přivezla vzorky z planetky Bennu

Americká sonda OSIRIS-REx, která v roce 2020 získala vzorky prachu a hornin z planetky Bennu, úspěšně přistála na Zemi po sedmileté misi. Podle amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se Spojeným státům poprvé podařilo z planetky získat materiál a dopravit ho na Zemi. Podobný úspěch se podařil pouze Japonsku v roce 2010.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy