Austrálie zkrátí interval před posilující dávkou vakcíny proti covidu-19

Austrálie začátkem ledna zkrátí interval před podáním třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení australského ministra zdravotnictví Grega Hunta o tom informuje agentura Reuters. Austrálie se nyní potýká s prudkými přírůstky nakažených koronavirem, což je poháněno variantou omikron.

Od 4. ledna bude třetí dávka vakcíny proti covidu-19 v Austrálii zpřístupněna lidem starším 18 let, kteří obdrželi druhou dávku vakcíny před čtyřmi měsíci. Koncem ledna bude tento interval zkrácen na tři měsíce.

"Tyto lhůty byly stanoveny z velké opatrnosti, aby Australané obdrželi včasnou a trvající ochranu," řekl Hunt na tiskové konferenci v Canbeře.

Většina australských států naléhala na federální vládu, aby zpřístupnila posilující dávku více lidem ve snaze zastavit prudký nárůst případů nákazy omikronem. Před dvěma týdny australské úřady zkrátily čekací dobu mezi druhou a třetí dávkou ze šesti na pět měsíců.

Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 dosud obdrželo více než 90 procent australských obyvatel starších 16 let, což zemi řadí k nejproočkovanějším na světě.

Odstup mezi druhou a třetí dávkou vakcíny ze šesti měsíců nyní vzhledem k omikronu zkracuje stále více zemí. Tento měsíc Jižní Korea, Británie a Thajsko interval zkrátily na tři měsíce.

Austrálie, která má téměř 26 milionů obyvatel, od začátku pandemie podle vládních dat zaznamenala bezmála 274.000 případů nákazy koronavirem a 2173 úmrtí po nemoci covid-19. Za poslední den přitom eviduje zhruba 7700 nových případů nákazy.

Australské úřady nicméně doufají, že varianta omikron nezpůsobí prudký nárůst počtu hospitalizací. Ačkoliv počty hospitalizovaných v zemi nyní stabilně rostou, je jich výrazně méně než při předchozích vlnách způsobených variantou delta. Ke 20. prosinci tvořili lidé nakažení omikronem zhruba čtyři procenta hospitalizovaných, z toho pouze jeden byl na jednotce intenzivní péče.

Související

Více souvisejících

Austrálie očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy