Christchurch si připomíná útok na muslimy, pietu pokazily obavy z koronaviru

Muslimové v novozélandském městě Christchurch si dnes připomínají první výročí od teroristického útoku, při němž australský extremista zavraždil 51 lidí. Masakr se sice stal 15. března, útočník si ale za svůj cíl vybral dvě mešity, kam se věřící sešli k pátečním modlitbám. Šlo o nejhorší útok v dějinách Nového Zélandu, který se těšil pověsti bezpečné a klidné země.

Před mešitu Al Noor, kde Brenton Tarrant zastřelil 43 lidí, přišli lidé položit květiny, zastavovali se a objímali. "První výročí je dobrou příležitostí, abychom se jako komunita sešli a vzpomínali na tu událost, při níž přišlo o život tolik lidí a mezi nimi i můj bratr," citovala agentura Reuters Ayu al-Umariovou, která k mešitě přišla uctít památku svého bratra Husseina. Tomu bylo 35 let, když se stal jednou z Tarrantových obětí. Lidé přinesli napsané vzkazy "Jsme sice malí, ale jsme silní" nebo "Máme vás rádi".

Reuters uvádí, že u mešity Al Noor byli policisté, protože minulý týden se objevila informace o nové hrozbě.

V jiné části města se stovky lidí účastnily soukromé modlitby. Účast byla nižší, než se očekávalo, mnoho lidí raději zůstalo doma v obavách z šíření koronaviru. "Rok minul, ale stále máme pocit, jako by se to stalo včera," řekl Abdul Aziz, kterého loni místní média oslavovala jako hrdinu, protože se střelce snažil zastavit.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes na tiskové konferenci uvedla, že země se od loňských útoků zásadně změnila a dodala, že je třeba udělat "mnohem více" pro to, aby se zastavila radikalizace v zemi. Veřejné pietní akce se v neděli konat budou i přes šíření koronaviru, informovala také premiérka.

Proces s Tarrantem měl začít letos v květnu. Jelikož na tu dobu připadá muslimský postní měsíc ramadán, byl začátek soudu odložen na 2. června. Tarrant je obžalován z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a z teroristického útoku. Hrozí mu doživotí. Loni v červnu všechna obvinění odmítl.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Muslimové Jacinda Ardernová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy