Čínská armádní flotila proplula kolem Tchaj-wanu

Čínská flotila v čele s první čínskou letadlovou lodí dnes během námořního cvičení proplula kolem východního a jižního pobřeží Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Demokratický Tchaj-wan, který Čína považuje za svou odštěpenou provincii, si stěžuje na zvýšenou vojenskou přítomnost Pekingu u ostrova v posledních týdnech. Peking by se podle Tchaj-peje měl věnovat boji s koronavirem, a nikoli ohrožování ostrovního státu.

Plavidlo Liao-ning spolu s pěticí čínských válečných lodí nejprve v sobotu proplulo úžinou Mijako mezi japonskými ostrovy Mijako a Okinawa východně od Tchajwanu. V neděli během vojenských manévrů proplula skupina podél východního pobřeží Tchaj-wanu do moře jižně od ostrova.

Tchajwanské ozbrojené síly pohyb flotily pozorovaly a "vykonaly patřičná opatření, aby zajistily národní bezpečnost a chránily mír a stabilitu v regionu", uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. Ostrovní stát obvykle v takových případech nasazuje stíhací letouny. Čínské ministertvo obrany se k věci zatím nevyjádřilo.

Druhá čínská letadlová loď, nazvaná podle provincie Šan-tung, na konci prosince, krátce před prezidentskými a parlamentními volbami na ostrově, proplula Tchajwanskou úžinou. I tento krok označila Tchaj-pej za pokus o zastrašení.

Ve vodách u Tchaj-wanu je poslední dobou aktivní též americké námořnictvo. V pátek, kdy poblíž ostrovy cvičily japonské stíhačky, proplul Tchajwanskou úžinou americký torpédoborec.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan vyzval Čínu, aby se omluvila za masakr na Tchien-an-men

03.06.2020 15:44 Tchaj-wan dnes vyzval Čínu, aby se omluvila za krvavý masakr demonstrantů, ke kterému došlo v roce…

Čína hlásí jen jeden nový případ nákazy koronavirem

03.06.2020 08:28 Pevninská Čína zaznamenala v úterý jen jeden nový případ nákazy koronavirem. Infekce se prokázala u…

Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

02.06.2020 17:38 Aktualizováno Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney…

Ve Wu-chanu otestovány miliony lidí, odhaleno 300 asymptomatických případů…

02.06.2020 17:30 V čínském velkoměstě Wu-chanu, kde se vůbec poprvé na konci minulého roku objevil nový koronavirus,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy