Karanténa na výletní lodi v Japonsku selhala? Několik evakuovaných má Covid-19

Z výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama kvůli výskytu nového typu koronaviru na palubě, se dnes vylodí poslední cestující, u nichž se neprokázala nákaza. S odkazem na vyjádření místního ministerstva zdravotnictví to napsala agentura AP. Na lodi se zatím nakazilo 634 lidí, dva z nich ve čtvrtek zemřeli. Japonsko čelí rostoucím mezinárodním pochybám ohledně účinnosti karantény, kterou na cestující uvalilo.

Několik stovek lidí palubu opustilo již ve středu a ve čtvrtek poté, co skončila 14denní izolační lhůta stanovená japonskými úřady. Další stovky svých občanů pak z plavidla evakuovaly některé země jako USA, Jižní Korea, Austrálie či Izrael.

This morning I spoke directly to professor Kentaro Iwata - who was on the #diamondprincess yesterday. His testimony is absolutely damning. pic.twitter.com/HtGWdlnkYE

— Rupert Wingfield - H (@wingcommander1) February 19, 2020

Na palubě však nadále zůstává přes tisíc členů posádky. Ti totiž na rozdíl od pasažérů nebyli téměř nepřetržitě uzavřeni ve svých kajutách, ale museli se starat o chod lodi a obsluhovat izolované cestující. Většina posádky tak bude moci teprve po odchodu pasažérů vstoupit do vyžadované dvoutýdenní karantény. Úřady je mají z lodi v příštích dnech převézt do vládního zařízení, kde budou pobývat v izolaci.

Pochyby ohledně účinnosti opatření japonských úřadů proti šíření nemoci však podle agentury AFP vzbudily zprávy z Austrálie. Tam se dnes prokázal koronavirus u dvou lidí evakuovaných z obřího plavidla, kteří přitom v Japonsku prošli na začátku týdne testy, jež vyšly negativní.

Stejný případ dnes zaznamenal také Izrael, kde se virus potvrdil u navrátivší z Diamond Princess, u níž všechny předchozí testy na nákazu nepoukazovaly. Čtyři infikovaní Izraelci přitom zůstali na léčení v Japonsku.

Někteří kritici napadají rozhodnutí držet cestující v karanténě přímo na lodi, kde je podle nich kvůli stísněnému prostoru velice obtížné zamezit styku nemocných se zdravými. Podezření z nedbalého přístupu vzbudily informace o tom, že se virem nakazilo šest vládních pracovníků, kteří karanténu na palubě organizovali. Postup místních úřadů přitom již před několika dny kritizovaly Spojené státy.

Japonská vláda svoje kroky hájí. Uvedla, že testy nakažených navrátivších Australanů jsou staršího data a nemoc se na lodi dále šířila i po jejich provedení. Není podle ní ani jisté, zda by těmto dvěma lidem povolila vylodění, pokud by jejich vydání nepožadovala australská vláda.

Řada zemí vyžaduje po svých občanech, aby po návratu z obří lodi zůstali v karanténě dalších 14 dní. Japonsko ale svoje státní příslušníky pustilo domů. Nařídilo jim však, aby neopouštěli svoje obydlí, pokud to není bezpodmínečně nutné, nevyužívali hromadnou dopravu a nosili mezi lidmi vždy ochrannou roušku.

Související

loď Diamond Princess

Obří výletní jachty nesmí opustit tisíce lidí. Nakažení cestující pluli po celém světě

Na luxusních výletních jachtách je v současné době napříč celým světem uvězněno více jak 6000 lidí. Podle platformy na sledování lodní dopravy CruiseMapper zůstává na moři nejméně 8 lodí, včetně plavidla, na kterém je 128 lidí pozitivních na COVID-19. Většina lodí přitom vůbec neměla vyplout, neboť přístav opustily až poté, co byla situace napříč kontinenty kritická. Řada zemí už proto zahájila právní kroky.

Více souvisejících

loď Diamond Princess Japonsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy