Čínské omezování svobody se šíří do okolí, koncentrace moci se Si Ťin-pchingovi vymstí, míní profesor.

NÁZOR - Čínský prezident Si Ťin-pching dělá velkou chybu, když centralizuje moc a ignoruje přínosy plynoucí z místních experimentů a lokální autonomie. S tímto názorem vystoupil v komentáři pro server Los Angeles Times ekonom J. Bradford DeLong, profesor z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Na konci května vydal americký herec John Cena kajícnou veřejnou omluvu poté, co v jednom rozhovoru hovořil o Tchaj-wanu jako o "zemi", poukazuje profesor. Dodává, že herec sice spíše odkazoval na konkrétní filmový trh s vlastními distribučními kanály, nikoliv statut ostrova dle mezinárodního práva, čínská vláda ale taková slova netoleruje.

"Co z této epizody můžeme vyvodit?" ptá se DeLong. Obává se, že globalizace se "zvrhla" a omezení svobody slova diktované čínskou autoritářskou vládou se dávno nevztahuje pouze na Čínu, ale stále více i na okolní svět.

I na základě vlastní každodenní zkušenosti pak ekonom vyvozuje, že mnoho lidí se v současnosti o Číně vyjadřuje s oklikou, vyhýbavě a eufemisticky. Profesor toto odmítá a raději otevřeně a přímo pojmenovává skutečné problémy, které leží za terminologickým sporem ohledně Tchaj-wanu.

Autor komentáře se domnívá, že je ve skutečnosti v čínském zájmu, aby vláda v Tchaj-pej zůstala výhradní autoritou na ostrově a na Tchaj-wanu pokračoval jiný institucionální a vládnoucí model než v Čínské lidové republice. "Podobně je v čínském zájmu, aby Hongkong zůstal odděleným systémem," doplňuje DeLong.

Peking by si měl totiž uvědomit, že výrazná regionální autonomie, především v oblastech, kde většinu obyvatel netvoří Chanové, z dlouhodobého hlediska prospívá jeho ambicím, míní ekonom. Konstatuje, že odporná a tragická historie genocid, etnických čistek a nucené asimilace ve dvacátém století naznačuje, že čistě hierarchický přístup zasévá nálady, které trvají dlouhé generace a vytvářejí podmínky pro závažné problémy v budoucích desetiletích.

Lidstvo dospělo do takové fáze, že by mělo vědět, že odlišnosti, regionální autonomie a kosmopolitismus jsou lepší než jejich alternativy, deklaruje profesor. Podotýká, že režim, který aspiruje na vůdčí roli lidstva "ke světlým zítřkům", by si toto měl uvědomovat dvojnásob.

Řešení dle Si Ťin-pchinga

Si Ťin-pching naopak velmi touží po centralizaci moci v Pekingu, upozorňuje ekonom. Vysvětluje, že prezident se oprávněně bojí kariérismu a korupce v Komunistické straně Číny, avšak řešení nespatřuje v nové "Kulturní revoluci", ale spíše "kulturní renesanci", která by obnovila rovnostářské hodnoty a utopické aspirace mezi vedoucími funkcionáři.    

Čínský vládce neochvějně věří ve svou schopnost číst situaci a vydávat správné příkazy, tudíž se obává především o to, zda jeho příkazy budou patřičně realizovány, vysvětluje odborník. Doplňuje, že proto Si zjevně dospěl k závěru, že řešením problému je větší centralizace moci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je velkou chybou ignorovat přínosy, které plynou z větší regionální autonomie," pokračuje DeLong. Klade otázku, jak by čínská ekonomika vypadala dnes, pokud by se historie vyvíjela jinak, čínští komunisté v roce 1949 ovládli Hongkong a Tchaj-wan, v provincii S-čchuan nebyl v roce 1975 zahájen pilotní reformní program pod vedením místního funkcionáře Čao C'-janga a čínská centralizace dosáhla bodu, že kantonská vojenská oblast nemohla v roce 1976 poskytnout útočiště Teng Siao-pchingovi, který upadl v nemilost tzv. bandy čtyř.   

V takovém případě by byla situace v Číně neutěšená, domnívá se ekonom. Připomíná, že v roce 1976, kdy zemřel Mao Ce-tung, šlo o chudou a nikam nesměřující zemi, která se postavila na nohy jen proto, že sledovala tchajwanskou a hongkongskou podnikatelskou třídu a tamní finanční systémy, které napodobovaly Čaova opatření v S-čchuanu a zvláštní ekonomické zóny v Kantonu či Šen-čenu.    

V jistém bodu v budoucnu si Čína bude muset vybrat mezi strategiemi a systémy vlády a čím víc bude centralizovaná, tím víc ji to poškodí, tvrdí DeLong. Naopak věří, že země bude prosperovat, pokud rozhodnutí ohledně politiky a institucí budou vycházet z rámcového konsensu mezi pozornými pozorovateli, kteří jsou otevření následování úspěšných regionálních praktik a experimentů.  

Pouze Čína s mnoha odlišnými systémy, které zkoumají možné budoucí cesty, má skutečnou šanci stát se globálním lídrem a dostát svým ambicím, deklaruje závěrem profesor.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začíná rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Policie v sobotu eskortovala Juraje C., který byl obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku. Soudce má dnes rozhodnout o vzetí obviněného do vazby. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy