Atentátníci na jihu Thajska odpálili v noci na dnešek nejméně 13 menších bomb, informovala agentura Reuters. Policie podle ní při zásahu v sousední provincii zabila dva povstalce. Úřady nedávají do přímé souvislosti tyto incidenty, které se odehrály několik týdnů poté, co vláda znovu zahájila dialog se vzbouřenci z řad malajských muslimů, poznamenal Reuters.
Policisté a vojáci obklíčili jeden dům v provincii Narátchivát poté, co dostali informaci, že se v něm ukrývají podezřelí z bombových útoků z loňského roku. Podle úřadů se s nimi bezpečnostní složky snažily nejprve vyjednávat, poté provedly razii, při které zemřeli dva podezřelí.
V provincii Jalá mezitím došlo k nejméně 13 menším explozím, při kterých se zranil jeden člověk. Výbušniny se nacházely většinou u silnic před obchody, tržištěm či autoservisem, uvedla policie. Cílem útočníků byla podle ní zřejmě spíše snaha vyvolat strach než někoho zranit. Stejně jako v případě většiny útoků na jihu Thajska se k těmto incidentům nikdo nepřihlásil, píše Reuters.
Podle organizace Deep South Watch, která monitoruje násilnosti v Thajsku, zemřelo od roku 2004 v důsledku separatistického povstání v provinciích Jalá, Pattání a Narátchivát nejméně 7300 lidí. Zmíněné provincie v převážně buddhistickém Thajsku obývají z většiny malajští muslimové. Rebelové volají po nezávislosti těchto oblastí, které sousedí s Malajsií, a bývaly součástí malajského sultanátu až do roku 1909, kdy je Thajsko anektovalo.
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
Související
Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák