Odkud pochází covid-19? Prestižní deník poukázal na znepokojivé souvislosti

NÁZOR - Jelikož některé z nejhorších nemocí, které v posledních letech pronásledují lidstvo, mají původ na nehygienických a nebezpečných trzích s živými zvířaty, je divné - ve skutečnosti nepochopitelné -, jak málo se problém řeší, konstatuje editorial serveru The Independent. Prestižní deník připomíná, že i nový koronavirus zřejmě pochází z takzvaného mokrého trhu v čínském Wu-chanu.

Covid-19 není bezprecedentní

Liší se názory na to, zda roli přenašeče hráli v zajetí držení luskouni či netopýři v klecích, ale má se za to, že nemoc covid-19 přeskočila na člověka ze zvířat, upozorňuje britský deník. Deklaruje, že jde zajisté o další potenciálně smrtelnou zvířecí chorobu, lidé proti ní nemají přirozenou imunitu a její dopady na lidské zdraví jsou velmi znepokojivé.

Covid-19 také poslal světovou ekonomiku do náhlé deprese, zdůrazňuje The Independent. Podotýká, že počet obětí ve světě přesáhl 100 tisíc a mnoho dalších lidí zemře, jak si nemoc razí cestu do chudých, hustě zalidněných oblastí v rozvojovém světě.

"Přesto to není bezprecedentní - ani zdaleka. Již jsme byli varováni," pokračuje renomovaný server. Připomíná, že svět zažil mnoho přenosů nemocí ze zvířat na člověka a všechny měly smrtící dopady.

Nejhlasitější varování zaznělo v roce 2003 během epidemie SARS, která také odstartovala v Číně a se současnou pandemií má mnoho společného, uvádí editorial. Dodává, že následoval MERS s původem na Blízkém východě, který také způsoboval druh koronaviru.

Ani jedna z nemocí nebyla nakonec tak infekční jako virus, který způsobuje covid-19, ale vždy existovalo riziko, protože schopnost virů mutovat je dobře známá, konstatuje prestižní deník. Doplňuje, že v minulých letech jsme byli svědky také epidemií ptačí chřipky, eboly - viru pojmenovaného po řece v Kongu, kde byl poprvé zaznamenán -, indonéského henipaviru či krátké epidemie prasečí chřipky na přelomu let 2009 a 2010, která vypukla v Mexiku.

"Věc, kterou mají všechny (tyto nemoci) společnou, je to, že se objevily kvůli blízkosti lidí u zvířat, především těch divoce žijících," píše The Independent. Vysvětluje, že to se děje především z důvodu, že mnoho druhů je loveno a prodáváno na maso, jako exotičtí mazlíčci či ingredience tradiční medicíny, a protože masivní odlesňování žene zvířata blíže k lidským obydlím.

Je nutné celosvětové úsilí

U mnoho z uvedených smrtících nemocí se má za to, že je hostí netopýři a kaloni, luskouni, ptáci, prasata, velbloudi, koně a další živočichové, upozorňuje britský server. Poukazuje, že stejně tak víme, že velké šelmy mohou chytit nový koronavirus od lidí.

Trhy s živými zvířaty a odlesňování se netýkají pouze Číny, ale jsou charakteristické pro celou Asii, Blízký východ a Afriku, uvádí renomovaný deník. Zdůrazňuje, že jde o důsledek rostoucího počtu lidí a chudoby, přičemž nejde o chybu těch, kteří v těchto podmínkách žijí, ale je na vládách rozvojového světa, aby přistoupily k sanitaci a regulaci těchto trhů a směřovaly k jejich zákazu, stejně jako k omezování odlesňování.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Mnozí využili krize okolo covid-19 jako troubení polnice k povrchní xenofobii. To není nic, co by mělo být tolerováno," deklaruje prestižní server. Přiznává však, že problém přenosu nových patogenů ze zvířat na člověka je podložen vědeckými důkazy a vyžaduje mezinárodní spolupráci, která jej pomůže zastavit.

Podle britského deníku musí být toto úsilí celosvětové, protože jinak budou stávající nemoci nadále přežívat a objeví se nové. Dosavadní světová reakce na pandemii je ale zklamáním, zřejmě z důvodu, že lidé - především na Západě - zatím nebyli tvrdě zasaženi, což nyní může pandemie covid-19 změnit, naznačuje editorial.

Dlouhodobé tažení za zachování životního prostředí a biodiverzity nyní z pohledu lidí na celém světě nabírá aspekt boje na život a na smrt, konstatuje The Independent. Za jisté označuje to, že covid-19 není poslední koronavirus, který se objevil, přičemž ten další může být ještě nakažlivější a smrtelnější. "I pokud svět zvítězí ve 'válce' s covid-19, budou přicházet nové útoky, dokud bude lidstvo zacházet s přírodou s tak bezohledným pohrdáním," uzavírá britský deník.

Související

V ZOO Praha se v úterý narodilo gorilí mládě.

ZOO Praha slaví. Narodilo se gorilí mládě, Moja je babičkou

V ZOO Praha se v úterý po 21. hodině narodilo gorilí mládě. Jde o prvního potomka desetileté samičky Duni. Babičkou se tak stala legendární Moja, první gorila narozená v České republice. Mládě je v pořádku a saje mateřské mléko, uvedla zoologická zahrada. 

Více souvisejících

Zvířata Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 41 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy