
Na Tchaj-wanu se dnes konaly prezidentské a parlamentní volby a první neoficiální výsledky zveřejněné ve státní televizi naznačují, že stávající prezidentka Cchaj Jing-wen obhájí svůj post i na druhé funkční období. Podařilo se jí totiž i přes klesající popularitu pasovat do pozice ochránkyně autonomie Tchaj-wanu tváří v tvář rostoucímu tlaku pevninské Číny, která ostrov považuje za součást svého území. Výsledky by měly být známy za několik hodin.
Roli favorita přisuzovaly průzkumy také její vládnoucí Demokratické pokrokové straně (DPP). Ta v roce 2018 drtivě prohrála v místních volbách, které byly vnímány jako referendum o popularitě Cchaj Jing-wen. Podle průzkumů veřejného mínění z loňského roku mělo o její vládě příznivé mínění jen 15 procent obyvatel Tchaj-wanu a o kandidaturu na post prezidentky musela bojovat se svým bývalým podřízeným. I přesto však velmi pravděpodobně směřuje k zisku druhého prezidentského mandátu.
Jedním z hlavních faktorů tohoto úspěchu byly nedávné kroky Pekingu. Loni v lednu čínský prezident Si Ťin-pching navrhl, aby Čína a Tchaj-wan zahájily rozhovory o sjednocení na základě principu "jedna země, dva systémy", který je v současnosti uplatňován v případě Hongkongu a Macaa. Tchaj-wan, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle, Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.
Prezidentčina strana je přitom tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu. Cchaj Jing-wen proto návrh Pekingu okamžitě odmítla. Po vypuknutí masivních protestů v Hongkongu loni v červnu proti přílišnému vměšování Pekingu do záležitostí této poloautonomní provincie si prezidentka osvojila heslo "Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra". Dnešní volby se jí podařilo prezentovat jako referendum o zachování autonomie Tchaj-wanu. Tím dokázala mimo jiné odvést pozornost voličů od řady nepopulárních reforem, které její vláda v posledních letech prosadila.
K roli favoritky jí pomohl i propad popularity jejího hlavního politického oponenta Chan Kchuo-jüa z opoziční Národní strany (Kuomintang). Ten čelí v posledních měsících řadě skandálů a obviněním z finančních podvodů. Stále navíc udržuje výrazně pročínský postoj i navzdory široce rozšířené nedůvěře Tchajwanců vůči Pekingu.
Do karet současné prezidentce hrál i stav tchajwanské rozvinuté ekonomiky. Akciový trh je stabilní a mzdy v posledních letech pozvolna rostly. Podle agentury AP je to zčásti způsobeno tím, že místní exportéři přesouvají výrobu z pevninské Číny kvůli obavám z dopadů obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.
K urnám bylo přizváno 19 milionů oprávněných voličů. Vítězem prezidentských voleb se stane kandidát, který získá největší počet hlasů; přes 50 procent jich mít ale nemusí. Kromě dosavadní prezidentky Cchaj Jing-wen a reprezentanta Národní strany Chan Kchuo-jüa se o přízeň voličů ucházel i kandidát První lidové strany (PFP) James Sung, ten je ale považován za outsidera.
Voliči vybírali také své zástupce do 113členného parlamentu. V tom má teď většinu s 68 křesly DPP, Národní strana má 35 křesel a zbytek mandátu v končícím volebním období držely menší strany a nezávislí kandidáti.
Související

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy se letos chystá navštívit Tchaj-wan

Desítky čínských letounů vnikly podle Tchaj-wanu do jeho protivzdušné obranné zóny
Tchaj-Wan , Cchaj Jing-wen , Volby , Čína
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Pavel začne pracovat na programu či na přípravě výjezdů do regionů
před 1 hodinou

Ukrajina potřebuje rychlejší dodávky zbraní, prohlásil Zelenskyj
před 1 hodinou

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska
před 1 hodinou

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit
před 1 hodinou

Inaugurace prezidenta: Kdy a kde bude Petr Pavel uveden do úřadu?
před 2 hodinami

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř
Aktualizováno před 2 hodinami

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem
před 2 hodinami

Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se referendem o Babišovi, řekl
před 3 hodinami

Komise v Bohnicích omylem připsala hlasy pro Pavla Babišovi
před 4 hodinami

Česko se projevuje propagací maximálně antiruské linie, zní z Ruska
před 4 hodinami

Události Petra Nutila speciál: Flanelový nářez kočičí prackou. Babišovu prohru způsobily tyhle fotky
před 5 hodinami

Pavel odmítl Zemanovu ochranku. Od soboty ho chrání policie
před 5 hodinami

Letiště Karlovy Vary hořelo. Plameny zasáhly odletovou halu
Aktualizováno před 5 hodinami

Sázkové kanceláří hlásí rekord. Češi prosázeli ve volbách prezidenta přes půl miliardy
před 5 hodinami

Prestižní značky, které z Ruska neodešly. Koupit v Moskvě Rolls-Royce nebo luxusní oděvy není problém
Aktualizováno před 6 hodinami

Zelenskyj poděkoval Čechům za podporu Ukrajiny, Pavla pozval na návštěvu
před 7 hodinami

Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem
před 8 hodinami

Babiš neměl málo voličů, nejsou to ale hlasy pro ANO, varují politologové
před 9 hodinami

Konec války záleží na Rusku, řekl Scholz. Chce Putinovi zavolat
před 10 hodinami
Česko si napraví reputaci? Výhra Pavla zlepší vztahy s EU, USA a NATO, tvrdí experti
Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.
Zdroj: ČTK