V Japonsku se lidé vracejí do kanceláří, podniky mohou opět nabízet alkohol

Po skončení nouzového stavu v Japonsku dnes tokijská nádraží poprvé po dlouhé době zaplavily davy dojíždějících, kteří po měsíce pracovali z domova, popsala agentura AP. Silný vítr a vydatný déšť, které do japonské metropole přinesl tajfun Mindulle, ale místním zkazily oslavy z toho, že podniky mohou opět prodávat alkohol a o něco prodloužit otevírací dobu.

Tokio

Na rozdíl od Japonska, které postupně rozvolňuje omezení zavedená ve snaze omezit šíření nemoci covid-19, dnes Jižní Korea o dva týdny prodloužila protikoronavirová opatření ve snaze omezit sociální kontakty, uvedla agentura Reuters.

Japonsko postupně ruší omezení, která v uplynulých měsících zasáhla většinu obyvatel. Na rušném tokijském vlakovém nádraží Šinagawa se dnes vyrojili dojíždějící v rouškách s tím, jak se lidé po měsících práce z domova vracejí do kanceláří, popsala agentura AP.

"Pracoval jsem přes rok z domova a dnes jsem přijel do kanceláře v Tokiu. Bylo to dlouhé. Cítím, že přichází nový začátek," řekl AP jeden z dojíždějících, který doplnil, že na tokijském nádraží se ocitl poprvé po roce.

Jiný kancelářský pracovník ale uvedl, že dnešek je pro něj pátek jako každý jiný. "Musíme být stále opatrní. Budu dál dávat pozor a pokračovat ve svém životě jako obvykle," řekl.

Opatření v nouzovém stavu se v Japonsku vztahovala zejména na prodej alkoholu v podnicích a úpravu otevírací doby. Restaurace a bary nyní mohou nabízet alkohol a mít otevřeno o hodinu déle. Zavírat ale i tak musejí v devět hodin večer.

Nadále mají v Japonsku platit i některá dobrovolná omezující pravidla. Japonské vedení se totiž v pandemii zčásti spoléhá spíše na důrazné žádosti a sociální tlak než na tvrdé zákazy a doufá, že se veřejnost pravidlům podřídí.

Ve středu se denní přírůstek koronavirových infekcí v Japonsku dostal pod 1600, což je významný rozdíl oproti polovině srpna, kdy epidemie vrcholila a úřady denně hlásily okolo 25.000 nových nákaz. Na Tokio dnes připadalo 200 nových infekcí. Zhruba 60 procent Japonců již bylo plně očkováno.

Jihokorejské úřady naopak přikročily k prodloužení koronavirových omezení kvůli nárůstu koronavirové epidemie v Soulu a jeho okolí, kde se v uplynulém týdnu denně prokázalo téměř 2000 nových případů. Podle Reuters jde přitom o zhruba 40procentní nárůst oproti předchozímu týdnu.

Jihokorejské úřady se také snaží motivovat lidi k očkování. Nejnovější pobídkou je možnost pořádat svatby s až 199 účastníky, pokud má alespoň 150 z nich ukončené očkování. Plně očkováno bylo v Jižní Koreji asi 50 procent lidí. Zhruba 77 procent pak dostalo alespoň jednu dávku.

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

NÁZOR: Jdeme správným směrem. Profesor oceňuje konec podpory uhelné…

17.10.2021 00:01 Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc přislíbil světovým lídrům na Valném shromáždění OSN, že…

Inferno na Tchaj-wanu: Hořel třináctipatrový věžák, nejméně 46 mrtvých

14.10.2021 10:47 Aktualizováno Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo nejméně 46 lidí a…

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

13.10.2021 00:01 Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson…

Hongkong se chystá na úder tajfunu. Zavírá školy, ruší hromadnou dopravu

12.10.2021 21:41 Hongkong se připravuje na dopady tajfunu, který postupuje jižně od jeho břehů a doprovázejí ho…

USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, oznámil Kim Čong-un

12.10.2021 05:51 Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní…

MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány…

12.10.2021 00:01 Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický…

Dalajlama ve zdravici na Foru 2000 zavzpomínal na exprezidenta Havla

11.10.2021 12:32 Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes ve videozdravici na mezinárodní konferenci Forum 2000…

V Sydney oslavují konec čtyřměsíční uzávěry

11.10.2021 07:43 Obyvatelé australského města Sydney dnes oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce.…

Související:

Právě se děje

reklama