V Japonsku se lidé vracejí do kanceláří, podniky mohou opět nabízet alkohol

Po skončení nouzového stavu v Japonsku dnes tokijská nádraží poprvé po dlouhé době zaplavily davy dojíždějících, kteří po měsíce pracovali z domova, popsala agentura AP. Silný vítr a vydatný déšť, které do japonské metropole přinesl tajfun Mindulle, ale místním zkazily oslavy z toho, že podniky mohou opět prodávat alkohol a o něco prodloužit otevírací dobu.

Tokio

Na rozdíl od Japonska, které postupně rozvolňuje omezení zavedená ve snaze omezit šíření nemoci covid-19, dnes Jižní Korea o dva týdny prodloužila protikoronavirová opatření ve snaze omezit sociální kontakty, uvedla agentura Reuters.

Japonsko postupně ruší omezení, která v uplynulých měsících zasáhla většinu obyvatel. Na rušném tokijském vlakovém nádraží Šinagawa se dnes vyrojili dojíždějící v rouškách s tím, jak se lidé po měsících práce z domova vracejí do kanceláří, popsala agentura AP.

"Pracoval jsem přes rok z domova a dnes jsem přijel do kanceláře v Tokiu. Bylo to dlouhé. Cítím, že přichází nový začátek," řekl AP jeden z dojíždějících, který doplnil, že na tokijském nádraží se ocitl poprvé po roce.

Jiný kancelářský pracovník ale uvedl, že dnešek je pro něj pátek jako každý jiný. "Musíme být stále opatrní. Budu dál dávat pozor a pokračovat ve svém životě jako obvykle," řekl.

Opatření v nouzovém stavu se v Japonsku vztahovala zejména na prodej alkoholu v podnicích a úpravu otevírací doby. Restaurace a bary nyní mohou nabízet alkohol a mít otevřeno o hodinu déle. Zavírat ale i tak musejí v devět hodin večer.

Nadále mají v Japonsku platit i některá dobrovolná omezující pravidla. Japonské vedení se totiž v pandemii zčásti spoléhá spíše na důrazné žádosti a sociální tlak než na tvrdé zákazy a doufá, že se veřejnost pravidlům podřídí.

Ve středu se denní přírůstek koronavirových infekcí v Japonsku dostal pod 1600, což je významný rozdíl oproti polovině srpna, kdy epidemie vrcholila a úřady denně hlásily okolo 25.000 nových nákaz. Na Tokio dnes připadalo 200 nových infekcí. Zhruba 60 procent Japonců již bylo plně očkováno.

Jihokorejské úřady naopak přikročily k prodloužení koronavirových omezení kvůli nárůstu koronavirové epidemie v Soulu a jeho okolí, kde se v uplynulém týdnu denně prokázalo téměř 2000 nových případů. Podle Reuters jde přitom o zhruba 40procentní nárůst oproti předchozímu týdnu.

Jihokorejské úřady se také snaží motivovat lidi k očkování. Nejnovější pobídkou je možnost pořádat svatby s až 199 účastníky, pokud má alespoň 150 z nich ukončené očkování. Plně očkováno bylo v Jižní Koreji asi 50 procent lidí. Zhruba 77 procent pak dostalo alespoň jednu dávku.

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Nový Zéland zruší opatření po naočkování 90 procent lidí

22.10.2021 09:32 Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní…

Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi může pro Maledivy znamenat…

20.10.2021 20:55 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Peking před blížící se olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:21 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Severní Korea odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

19.10.2021 09:09 Severní Korea dnes odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu,…

Nový Zéland hlásí dosud nejvíc nově nakažených za den

19.10.2021 08:22 Nový Zéland zaznamenal za poslední den 94 nově prokázaných případů koronavirové nákazy, to je…

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

Související:

Právě se děje

reklama