V Singapuru dnes skončily předčasné volby do parlamentu a začalo sčítání hlasů, první výsledky se čekají v sobotu ráno místního času. Kvůli hygienickým požadavkům daným epidemií koronaviru byla hlasovací doba prodloužena o dvě hodiny. Za favorita voleb je podle médií považována vládní Strana lidové akce (PAP), charakterizovaná jako strana levého středu.
Hlasování mělo původně skončit ve 20:00 místního času, ale bylo prodlouženo do deseti hodin večer (16:00 SELČ). Před hlasovacími místnostmi se vzhledem k požadavku dodržovat odstupy tvořily dlouhé fronty. Lidé přišli s rouškami a mnozí měli i rukavice.
Ráno mohli přednostně hlas odevzdat starší občané. Ostatním úřady ve snaze zamezit vytváření davu vymezily dvouhodinový interval k odevzdání hlasu. Vyzvaly také mladší obyvatele, aby nedoprovázeli své staré příbuzné a počkali si na svůj vymezený čas. Lidé nakažení koronavirem nebo ti v karanténě volit nesměli. V Singapuru je volební účast povinná, právo volit mělo 2,65 milionu lidí.
Premiér Lee Hsien Loong vyhlásil předčasné volby v červnu, krátce po uvolnění dvouměsíční částečné uzávěry vyhlášené kvůli koronaviru. Zdůvodnil to potřebou obnovit mandát PAP k řešení důsledků pandemie, kterou označil za generační krizi. Mandát současné vlády měl skončit příští rok.
V dnešním hlasování šlo podle agentury AP o obsazení 93 parlamentních křesel, proti PAP kandidovalo deset menších stran. PAP dominuje singapurské politice od roku 1959, kdy se stal prvním předsedou vlády otec současného premiéra Lee Kuan Yew. Jak uvádí AP, za zhruba tři desetiletí se mu podařilo z chudého městského státu vybudovat jednu z nejbohatších zemí světa. V minulých volbách v roce 2015 dalo PAP hlas téměř 70 procent voličů, takže strana obsadila většinu parlamentních křesel.
Opoziční Demokratická strana Singapuru kritizovala prodloužení volební doby jako nepřijatelné. Z některých místností museli její zástupci ve volební komisi odejít, takže se urny zavíraly bez nich.
Důchodce Dennis Phua nesouhlasí s tím, že se volby konaly v předstihu. Doufá, že opozice získá více hlasů a že PAP nebude moci být "tak arogantní". "Jsme nespokojeni s mnoha věcmi. Je to dobrá vláda, ale některé věci se dají dělat lépe," řekl Phua, když čekal před školou na odevzdání hlasu. Florence Seeová je naopak s vládou spokojena a doufá, že zůstane při starém i po volbách. Ocenila kabinet za opatření, která měla voliče chránit.
Šestimilionový Singapur už zaznamenal nákazu minimálně u 45.614 lidí, má ale velmi nízkou úmrtnost, zemřelo tam jen 26 pacientů. Většinu nakažených tvoří zahraniční dělníci, mezi nimiž se virus rozšířil v přeplněných ubytovnách.
Související
Papež František přicestoval do Singapuru
Výrobky Shein mohou být zdraví nebezpečné, oznámil Soul
Aktuálně se děje
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno 18. května 2026 23:02
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub