NÁZOR - Čínský prezident Si Ťin-pching měl pravdu, když během oslav 70. výročí založení Čínské lidové republiky prohlásil, že "žádná síla nedokáže otřást postavením této velké země", uvádí ekonomický analytik Hamish McRae v komentáři pro server The Independent.
Studenoválečná paralela
Pokud je postavením míněno to, že Čína během přibližně deseti let stane největší světovou ekonomikou, sotva si představíme okolnosti, které by tomu zbránily, přiznává McRae. Dodává, že i kdyby se věci vyvíjely pro Čínu velmi nepříznivě, bude cesta na první místo mezi ekonomikami trvat o něco déle, ale daný vývoj je nevyhnutelný a ostatní by se na něj měli připravit.
Podle analytika bychom se měli připravit také na to, že pokud bude Čína největší světovou ekonomikou, mnoho západních představ o fungování společnosti bude zpochybněno. Jde o paralelu k vlivu Sovětského svazu během studené války, kdy si někteří mysleli, že sovětský model je lepší než americký a evropský, vysvětluje McRae.
Rozdíl je v tom, že ekonomika Sovětského svazu - a spolu s ní sovětské impérium ve východní Evropě - sice zkolabovala, ale byla vždy menší než americká, což v případě Číny neplatí, upozorňuje analytik. Poukazuje, že čínská ekonomika bude nejen větší než americká a mnohem větší než evropská, ale Čína bude zároveň domovem nejpočetnější střední třídy světa, tudíž její myšlenky budou jistým způsobem ovlivňovat naše myšlení.
"Pokud se to zdá přitažené, uvědomme si, že americké představy o společnosti nadále ovlivňují Evropu," pokračuje McRae. Za příklad dává vytvoření nejvyššího soudu v Británii a způsob jeho fungování.
Vliv Číny bude mít přirozené limity, podobně jako vliv USA, a pokud něco nebude dobře fungovat, nebude to přejímáno, podobně jako není přejímán model financování amerického zdravotnictví, soudí analytik. Dodává, že na velikosti v tomto případě záleží a čínský vliv bude určován ekonomickým výkonem země.
Čínu může zadržet pouze Čína
"Co to může zastavit?" ptá se McRae. Vysvětluje, že čínská ekonomika trpí třemi slabinami - ničením životního prostředí, stárnutím populace a nedostatkem inovací -, přičemž první dvě si země dobře uvědomuje.
Čínskou ekonomiku ohrožuje nedostatek vody, znečištěné ovzduší a další místní problémy, konstatuje analytik. Doplňuje, že klimatická změna zasáhne Čínu mimořádně tvrdě, navíc se přidává poptávka po zdrojích, které země podle některých potřebuje ve zvýšené míře jen dočasně jako "dospívající člověk ve vývinu jídlo", zatímco podle jiných je čínská ekonomika bytostně nešetrná. McRea míní, že jde o kombinaci obojího a očekává, že problémy s životním prostředím budou stále více omezovat její růst.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Růst čínské ekonomiky bude omezovat také demografie, jelikož díky politice jednoho dítěte Čína rychle stárne a počet jejích obyvatel se brzy začne snižovat, podle některých již v roce 2023, upozorňuje analytik. Deklaruje, že to rovněž ovlivní růst, protože stárnoucí populace musí věnovat více zdrojů na zdravotní péči na úkor jiných sektorů ekonomiky.
Stárnutí ovlivní také postoje čínské společnosti, podobně jako v případě Japonska, jelikož stárnoucí země inklinuje k uzavření se do sebe, vytvoření klidného a pohodlného života pro vlastní obyvatele, nikoliv k "dobývání světa" či světové ekonomiky, poukazuje McRae. Zdůrazňuje, že Japonsko je dnes zcela jiné než během boomu před rokem 1990, což je v případě Číny stále podceňováno, ale postupem času to bude stále jasnější.
Méně diskutován - ve skutečnosti silně popírán - je třetí problém, nedostatek inovací, soudí McRae. Vysvětluje, že jde o kontroverzní téma, protože většina lidí souhlasí s tím, že v úvodních fázích svého ekonomického vzestupu Čína těžila z kopírování jiných, podobně jako Japonsko v poválečných letech, ale nyní je v Číně registrováno množství patentů, roste počet doktorů v mnoha vědeckých oborech, prim v průmyslovém sektoru hrají například elektromobily a mnozí dokonce věří, že Čína má náskok před USA ve výzkumu umělé inteligence.
"Čína nemá náskok před Západem v záležitostem méně křiklavých, jako je rozpoznávání tváře a využití umělé inteligence ke sledování," píše analytik. Připouští, že mnoho Američanů a Evropanů by řeklo, že jde o cenu, kterou jsou ochotni zaplatit, ale soudí, že Čína bude mít v tomto vždy určitý náskok, který ale není velký.
Naopak, tradice západních akademických svobod povedou k tomu, že západní univerzity si udrží náskok nad čínskými, které se sice zlepšují, ale stále zaostávají, konstatuje McRae. Připomíná, že mezi deseti nejlepšími univerzitami světa je pět amerických, čtyři britské a jedna švýcarská, žádná čínská.
Pokud se Čína nestane skutečným inovátorem a bude pouze následovat jiné, bude pro ni těžké změnit se ze středně příjmové země v tu skutečně vyspělou, domnívá se analytik. Přiznává, že žádná vnější síla nemůže Čínu zadržet, ale dodává, že Čína může zadržet sama sebe a zřejmě tak již činí.
Související

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Proč se Čína držela během konfliktu Íránu s Izraelem stranou?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
včera

Trump uvalil masivní clo na čínský grafit. Elektromobily v USA mohou výrazně zdražit
včera

Dopravní kolaps v Brně kvůli MotoGP: Lidé čekali desítky minut na MHD, dorazil i prezident Pavel
včera

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci
včera

Život ve válečné zóně: Syrské město Sweida je v plamenech, obchody a domy jsou vypáleny, stovky lidí zemřely
včera

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal
včera
Víkendové počasí si žádá opatrnost. Meteorologové vysvětlili důvod
Opatrnost je zejména v neděli na místě, radí meteorologové na startu probíhajícího víkendu. Podle předpovědi se totiž výrazně oteplí, maxima překročí třicítku. Tepelná zátěž na lidský organismus bude značná.
Zdroj: Jan Hrabě