Čínu nelze zadržet, bude ovlivňovat naší společnost, varuje analytik

NÁZOR - Čínský prezident Si Ťin-pching měl pravdu, když během oslav 70. výročí založení Čínské lidové republiky prohlásil, že "žádná síla nedokáže otřást postavením této velké země", uvádí ekonomický analytik Hamish McRae v komentáři pro server The Independent.

Studenoválečná paralela

Pokud je postavením míněno to, že Čína během přibližně deseti let stane největší světovou ekonomikou, sotva si představíme okolnosti, které by tomu zbránily, přiznává McRae. Dodává, že i kdyby se věci vyvíjely pro Čínu velmi nepříznivě, bude cesta na první místo mezi ekonomikami trvat o něco déle, ale daný vývoj je nevyhnutelný a ostatní by se na něj měli připravit.

Podle analytika bychom se měli připravit také na to, že pokud bude Čína největší světovou ekonomikou, mnoho západních představ o fungování společnosti bude zpochybněno. Jde o paralelu k vlivu Sovětského svazu během studené války, kdy si někteří mysleli, že sovětský model je lepší než americký a evropský, vysvětluje McRae.

Rozdíl je v tom, že ekonomika Sovětského svazu - a spolu s ní sovětské impérium ve východní Evropě - sice zkolabovala, ale byla vždy menší než americká, což v případě Číny neplatí, upozorňuje analytik. Poukazuje, že čínská ekonomika bude nejen větší než americká a mnohem větší než evropská, ale Čína bude zároveň domovem nejpočetnější střední třídy světa, tudíž její myšlenky budou jistým způsobem ovlivňovat naše myšlení.

"Pokud se to zdá přitažené, uvědomme si, že americké představy o společnosti nadále ovlivňují Evropu," pokračuje McRae. Za příklad dává vytvoření nejvyššího soudu v Británii a způsob jeho fungování.

Vliv Číny bude mít přirozené limity, podobně jako vliv USA, a pokud něco nebude dobře fungovat, nebude to přejímáno, podobně jako není přejímán model financování amerického zdravotnictví, soudí analytik. Dodává, že na velikosti v tomto případě záleží a čínský vliv bude určován ekonomickým výkonem země.

Čínu může zadržet pouze Čína  

"Co to může zastavit?" ptá se McRae. Vysvětluje, že čínská ekonomika trpí třemi slabinami - ničením životního prostředí, stárnutím populace a nedostatkem inovací -, přičemž první dvě si země dobře uvědomuje.

Čínskou ekonomiku ohrožuje nedostatek vody, znečištěné ovzduší a další místní problémy, konstatuje analytik. Doplňuje, že klimatická změna zasáhne Čínu mimořádně tvrdě, navíc se přidává poptávka po zdrojích, které země podle některých potřebuje ve zvýšené míře jen dočasně jako "dospívající člověk ve vývinu jídlo", zatímco podle jiných je čínská ekonomika bytostně nešetrná. McRea míní, že jde o kombinaci obojího a očekává, že problémy s životním prostředím budou stále více omezovat její růst.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Růst čínské ekonomiky bude omezovat také demografie, jelikož díky politice jednoho dítěte Čína rychle stárne a počet jejích obyvatel se brzy začne snižovat, podle některých již v roce 2023, upozorňuje analytik. Deklaruje, že to rovněž ovlivní růst, protože stárnoucí populace musí věnovat více zdrojů na zdravotní péči na úkor jiných sektorů ekonomiky.

Stárnutí ovlivní také postoje čínské společnosti, podobně jako v případě Japonska, jelikož stárnoucí země inklinuje k uzavření se do sebe, vytvoření klidného a pohodlného života pro vlastní obyvatele, nikoliv k "dobývání světa" či světové ekonomiky, poukazuje McRae. Zdůrazňuje, že Japonsko je dnes zcela jiné než během boomu před rokem 1990, což je v případě Číny stále podceňováno, ale postupem času to bude stále jasnější.

Méně diskutován - ve skutečnosti silně popírán - je třetí problém, nedostatek inovací, soudí McRae. Vysvětluje, že jde o kontroverzní téma, protože většina lidí souhlasí s tím, že v úvodních fázích svého ekonomického vzestupu Čína těžila z kopírování jiných, podobně jako Japonsko v poválečných letech, ale nyní je v Číně registrováno množství patentů, roste počet doktorů v mnoha vědeckých oborech, prim v průmyslovém sektoru hrají například elektromobily a mnozí dokonce věří, že Čína má náskok před USA ve výzkumu umělé inteligence.

"Čína nemá náskok před Západem v záležitostem méně křiklavých, jako je rozpoznávání tváře a využití umělé inteligence ke sledování," píše analytik. Připouští, že mnoho Američanů a Evropanů by řeklo, že jde o cenu, kterou jsou ochotni zaplatit, ale soudí, že Čína bude mít v tomto vždy určitý náskok, který ale není velký.

Naopak, tradice západních akademických svobod povedou k tomu, že západní univerzity si udrží náskok nad čínskými, které se sice zlepšují, ale stále zaostávají, konstatuje McRae. Připomíná, že mezi deseti nejlepšími univerzitami světa je pět amerických, čtyři britské a jedna švýcarská, žádná čínská.

Pokud se Čína nestane skutečným inovátorem a bude pouze následovat jiné, bude pro ni těžké změnit se ze středně příjmové země v tu skutečně vyspělou, domnívá se analytik. Přiznává, že žádná vnější síla nemůže Čínu zadržet, ale dodává, že Čína může zadržet sama sebe a zřejmě tak již činí.

Související

Čínská stealth stíhačka J-20 Analýza

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.
Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Více souvisejících

Čína Ekonomika

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

před 2 hodinami

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

před 3 hodinami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 3 hodinami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 4 hodinami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 6 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 6 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 6 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám

Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy