Běloruské úřady provedly razie na opoziční aktivisty. Zkonfiskovaly majetek stovek lidí

Běloruské úřady v úterý provedly razie a zkonfiskovaly majetek více než 200 opozičních aktivistů. Jde o nejnovější krok v rámci zásahu vlády proti disentu, který se konal u příležitosti opozičního "dne solidarity s běloruskými politickými vězni", informuje agentura AP.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko začal s represemi v srpnu 2020 v reakci na masové protesty po jeho sporném znovuzvolení, které opozice a Západ odsoudily jako zmanipulované. Více než 35.000 lidí bylo zatčeno, tisíce brutálně zbitých ve vazbě, desítky nezávislých zpravodajských organizací a skupin na ochranu práv byly zavřeny a novináři uvězněni.

Z 9,5 milionové země od té doby uprchlo přibližně 500.000 lidí včetně klíčových představitelů opozice. Úřady letos zahájily kampaň i proti Bělorusům žijícím v zahraničí, kteří vyzývají ke zpřísnění sankcí vůči Lukašenkové vládě.

Státní televize v úterý odvysílala záběry, na jejichž ozbrojení příslušníci bezpečnostních složek vylamují dveře do bytů opozičních aktivistů, prohledávají je a zapečeťují. Jeden z takových bytů patřil Jane Latuškové, dceři Pavla Latušku, bývalého běloruského ministra kultury, který se stal opozičním činitelem.

Běloruský vyšetřovací výbor oznámil, že zahájil trestní stíhání 257 aktivistů, kteří se ucházejí o křeslo v exilové Koordinační radě, založené v roce 2020 opozičními politiky jako alternativní parlament. Ti vyhlásili online volby na obsazení 80 křesel v řadě, která se podle plánu budou konat 25.-27. května.

Tito aktivisté, z nichž většina opustila zemi, jsou obviněni ze "spiknutí s cílem svrhnout vládu, vyzývání k uvalení sankcí a z vytvoření extremistické skupiny". Zadrženým na základě těchto obvinění hrozí až 12 let vězení.

Mluvčí výboru Sergej Kabakovič uvedl, že "zatýkání, prohlídky a konfiskace majetku" probíhají v celém Bělorusku a jsou součástí rozsáhlého vyšetřování Koordinační rady.

Opozice vyhlásila 21. květen za den solidarity s politickými vězni v Bělorusku.

Podle nejstarší a nejvýznamnější lidskoprávní skupiny v zemi Viasna je v Bělorusku momentálně 1392 politických vězňů a každý den dochází k novému zatýkání. Viasna uvádí, že za mřížemi zemřelo už nejméně pět politických vězňů.

Úřady minulý týden provedly razie a zabavily majetek 104 Bělorusů, kteří žijí v zahraničí a jsou kritičtí vůči vládě. Západní představitelé tento týden znovu vyzvali běloruské orgány, aby propustili politické vězně a ukončili represe.

Související

Více souvisejících

Bělorusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy