Bělorusko označilo Česko, Polsko a pobaltské státy za nejagresivnější země

Minsk označil Česko, Polsko a pobaltské státy za nejagresivnější země vůči Bělorusku a obvinil je ze snahy stát se vůdci západní protiběloruské agendy.

Běloruské ministerstvo zahraničí to uvedlo ve svém prohlášení, kde zmínilo úterní rozšíření seznamu zakázaného zboží dováženého z těchto pěti zemí a jeho prodej na běloruském území.

Bělorusko obvinilo pět členských států EU z vymýšlení opatření namířených proti Bělorusku. "Nejde jen o ekonomická opatření," uvedlo ministerstvo, které zmínilo omezení volného pohybu osob a zboží a přípravu "bojovníků a silových scénářů protiústavního převratu" v zemi, avšak konkrétní podrobnosti k obviněním neposkytlo.

"Všechny tyto aktivity probíhají s tichým souhlasem většiny členských zemí EU, jejichž zástupci jen podepisují další protiběloruské demarše připravené 'odborníky na Bělorusko' z Vilniusu a Varšavy, ke kterým se přidali 'experti' z Rigy, Prahy a Tallinnu," pokračuje běloruské ministerstvo zahraničí a dodává, že všechny sankce proti Minsku jsou marné.

EU uvalila a postupně rozšířila sankce na režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a podpoře ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Minsk se přímo nezapojil, ale umožnil ruským vojskům využít své území k útoku na Ukrajinu. Předtím režim tvrdě potlačil protesty po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězství Lukašenka opozice i Západ neuznaly.

"Běloruská vláda 21. května rozhodla o vynucených odvetných opatřeních proti systematickým nepřátelským akcím EU a řady nejagresivnějších zemí EU vůči Bělorusku," uvedlo běloruské ministerstvo zahraničí. Tento krok se týká dovozu některého zboží, jako jsou nápoje, kosmetika, textil a obuv, z Lotyšska, Litvy, Polska, Česka a Estonska.

O rozhodnutí běloruské vlády informovala už v úterý ruská agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu běloruské vlády. Podle ní je opatření reakcí na rozhodnutí Lotyšska zakázat dovoz některých potravinářských výrobků z Běloruska a Litvy zakázat na jeden rok dovoz zemědělských produktů a krmiv z Běloruska. Také reaguje na připravované rozhodnutí EU o vyšších clech na dovoz běloruských zemědělských produktů. 

Související

Více souvisejících

Bělorusko Česká republika

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy