Bidenův doktor: Prezident je po fyzické a neurologické zkoušce „schopen další služby“

Prezident Biden, nejstarší prezident v historii USA čelí obavám ze svého věku, když vede kampaň za druhé funkční období. Informuje New York Times.

Ve středu byl prezident Joe Biden svým dlouholetým lékařem prohlášen za „způsobilého ke službě“. Jeho lékař Kevin O'Connor uvedl, že prezident podstoupil „extrémně podrobné“ neurologické vyšetření, které neprokázalo mrtvici, neurologické poruchy ani Parkinsonovu chorobu.

V shrnutí třetího prezidentského vyšetření v Národním vojenském lékařském centru Waltera Reeda doktor O'Connor neuvedl, zda byly součástí vyšetření běžné testy hodnocení kognitivního poklesu nebo odhalení případných známek demence, které jsou často doporučovány starším dospělým.

O'Connor také uvedl, že tým lékařů, včetně neurologa, dvou ortopedů a fyzioterapeuta, provedl vyšetření prezidenta, kterého popsal jako „aktivního 81letého bílého muže“. Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreová odmítla poskytnout podrobnosti o testech, které Biden absolvoval, ale zdůraznila, že prezident „nepotřeboval“ kognitivní zkoušku.

Biden, který je nejstarším prezidentem v historii země, čelí silným obavám o svůj věk, zejména v souvislosti s jeho kandidaturou na druhé funkční období. Začátkem tohoto měsíce byl ve zprávě zvláštního poradce popsán jako „starý muž s dobrými úmysly se špatnou pamětí“, což je charakteristika, proti které se prezident vehementně ohradil.

Lékař dále uvedl, že prezident se "cítí dobře a letošní vyšetřování nevyvolalo žádné nové obavy." Vyšetření v Národním vojenském lékařském centru Waltera Reeda trvalo více než dvě a půl hodiny.

Voliči pochybují o Bidenově zdraví

Biden po kontrole oznámil: "Není to jiné než loni." Po jeho posledním vyšetření v únoru 2023 lékaři klasifikovali Bidena jako zdravého, silného a zdatného a řekli, že může plnit své povinnosti v Bílém domě.

Mnoho voličů stále pochybuje, zda Biden na náročný úřad má. Na podzim se uchází o znovuzvolení . Na konci druhého funkčního období by mu bylo 86.

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy