Video s popravou novináře je pravé, potvrdil Bílý dům. Obama hrozí džihádistům

Washington/Bagdád - Amerika dnes potvrdila pravost záběrů s popravou novináře Stevena Sotloffa, nicméně ani to neodradí USA od plánů na zničení Islámského státu (IS). Nová hrozba vyvstala pro Londýn, když džihádisti pohrozili zabitím britského rukojmí.

IS zveřejnil video s vraždou Sotloffa ve středu. Sotloff je po Jamesovi Foleym druhým americkým žurnalistou, kterého příslušníci IS zavraždili. Pravost záběrů s jeho vraždou potvrdila dnes mluvčí Národní bezpečnostní rady Caitlin Haydenová.

Obama hned po zveřejnění záběrů poslal do Bagdádu dalších 350 vojáků na zabezpečení diplomatických misí. Dnes v Tallinnu vraždu označil za "úděsné násilí" a o IS řekl, že jde nejenom o regionální, ale o celosvětovou hrozbu. Prohlásil, že USA se nenechají zastrašit, ale přiznal, že zastavení IS si vyžádá čas.

K Sotloffovi Obama řekl, že jeho smrt Američany jedině sjednotí, ale pohrozil, že Amerika dosáhne daleko. Izrael až nyní přiznal, že Sotloff měl také izraelské občanství. Pocházel z rodiny Židů, kteří přežili holokaust, ale zajímal se i o arabský svět a hovořil arabsky.

Muž na videu označeném jako Druhý vzkaz Americe vyzývá vlády, aby se distancovaly od americké politiky vůči IS. Spojené státy od srpna bombardují její pozice v Iráku, aby pomohly tamní armádě a milicím zastavit postup IS. Na videu se Sotloffem islamisté hrozí zabitím také britského rukojmího Davida Hainese.

Zdroj: YouTube

Britský premiér David Cameron v parlamentu řekl, že bude tlačit na partnery ze skupiny G8, aby neplatili výkupné za rukojmí. "Británie zachovává tento princip stejně jako Amerika, ale musíme usilovat o to, aby to činily i ostatní země. Tato země nikdy neustoupí terorismu. Ti barbarští vrazi nás nezastraší. Mýlí se, jestliže si myslí, že nás jejich hrozby oslabí. Budou mít opačný vliv. Budeme ještě usilovněji hájit své hodnoty - svobodu, právo a demokracii," řekl Cameron.

Reuters připomíná, že USA poukazují na to, že Francie, Španělsko a Itálie za své občany zadržené v Sýrii výkupné platily.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond po jednání krizové skupiny Cobra řekl, že Británie učiní vše pro to, aby britského rukojmího ochránila. Fakt, že je v rukou IS Brit, nebude mít podle něj vliv na případné zapojení Británie do vojenských akcí. "Naše strategické plánování to nijak neovlivní. Dospějeme-li k závěru, že letecké údery jsou nutné, pak o nich budeme uvažovat. V tuto chvíli jsme o nich ještě nerozhodli. O IS musíme uvažovat ze širšího záběru, nejenom z pohledu ohrožení britské veřejnosti," řekl Hammond.

Související

Islámský stát (ISIS)

Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu

Syrské vládní síly aktuálně pátrají po desítkách trestanců napojených na teroristickou organizaci ISIS, kterým se podařilo uprchnout z věznice v severovýchodní části země. K hromadnému útěku došlo v pondělí v zařízení al-Shaddadi v provincii Hasaka, a to v momentě, kdy nad oblastí přebírala kontrolu armáda od kurdských jednotek SDF. Syrské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že z celkového počtu 120 uprchlíků se již podařilo 81 dopadnout a bezpečnostní složky intenzivně pátrají po zbývající skupině.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Barack Obama

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 41 minutami

před 47 minutami

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

před 2 hodinami

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

před 3 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC. 

před 4 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance

Úvodní duel domácího turnaje Euro Hockey Tour proti Finsku sice české hokejové reprezentaci vyšel, ihned po něm ale začala sčítat ztráty. Navzdory výhře 3:2 má realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem více vrásek na čele, než tomu bylo doposud. Zápas totiž nedohráli hned dva reprezentanti – obránce Filip Hronek a útočník Michael Špaček. Zatímco v případě Špačka to vypadá, že pro něj po tvrdém zákroku na koleno sezóna již skončila, nad Hronkem zatím visí otazník. Čeká se, jak dopadne podrobnější vyšetření včetně magnetické rezonance.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy