Blízký východ – Největším nepřítelem Islámského státu nejsou podle všeho vojáci, zbraně ani političtí vůdci, ale něco o hodně menšího. Kvůli nedostatečné hygieně podle britského deníku Mirror islamisté bojují především s masožravou bakterií.
Nemoc zvaná leishmanióza se podle britského deníku rychle šíří po celém Blízkém východě. Důvodem je znečištění a špatná hygiena. Problém také umocňuje fakt, že v mnoha oblastech byla zrušena zdravotnická střediska a zdravotnický personál utekl kvůli všudypřítomnému násilí.
Místní zdravotníci navíc mají jen velmi málo zkušeností s léčením podobných virových onemocnění, pacienti jsou často ponecháni, aby se s nemocí vypořádali sami. A to přispívá k rychlému šíření nákazy. A tak se zdá, že zatímco se světové velmoci domlouvají na tom, jak radikály z Islámského státu zastavit, nemoc to možná alespoň z části vyřeší za ně.
Leishmaniózu způsobují paraziti a číří se kousnutím některých druhů písečných mušek. Je to nemoc typická pro chudé země, kde lité trpí podvýživou, urbanizací a odlesňováním. Existují různé formy nemoci, které se mohou projevovat vředy na kůži, horečkou, snížením počtu červených krvinek a zvětšením sleziny a jater.
#ISIS in danger of being wiped out by deadly flesh-eating disease, #Leishmaniasis is spreading,100,000 cases reported pic.twitter.com/LOXYiX648q
— Terrormonitor.org (@Terror_Monitor) 3. Duben 2015
Podle deníku Mirror bylo ohlášeno více než 100 tisíc případů nákazy, která kosí především bojovníky Islámského státu, kteří odmítají jakoukoliv léčbu. Pokud nemocný člověk nepodstoupí léčbu, masožravé bakterie způsobí po těle velké otevřené rány, které vedou až k tomu, že pacient zemře.
Kvůli tomu, že džihádisté léčbu odmítají, se nemoc dále šíří. Podle britského deníku je aktuálně neohroženějším místem město Raqqa v Sýrii. Doktoři z nevládní lékařské organizace Lékaři bez hranic se snažili omezovat a izolovat ohniska nákazy, ale kvůli bojovníkům Islámského státu museli tuto snahu vzdát.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
8. května 2026 18:46
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
8. května 2026 17:22
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
8. května 2026 16:04
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
8. května 2026 14:49
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
8. května 2026 13:31
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
8. května 2026 12:13
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
Páteční dopoledne na pražském Vítkově patřilo vzpomínce na jeden z nejdůležitějších milníků moderních dějin. Armáda České republiky zde uspořádala slavnostní nástup, aby si připomněla 81. výročí konce druhé světové války na evropském kontinentu. Tato tradiční pieta u Národního památníku je každoročně symbolem úcty k těm, kteří položili životy za svobodu a konec nacistické tyranie.
Zdroj: Libor Novák