Saná - Prezident Jemenu Abdar Rabbú Mansúr Hádí dnes poděkoval Saúdské Arábii za podporu v boji proti šíitským povstalcům. Hodlá se prý vrátit do vlasti a zúčastnit se obnovy země. Konflikt ale úplně nekončí, milice chtějí šíity porazit úplně.
Hádí dnes děkoval spojencům za to, že ho podpořili coby legitimního představitele Jemenu. Prohlásil, že on a jeho spojenci "zvítězí a že jakmile budou z Jemenu vytlačeni teroristé, vrátí se, aby pomohl budovat novou armádu a obnovit Jemen". Řekl rovněž, že z Jemenu odjel "za velkého ohrožení", které pro něj znamenal puč šíitů.
"Spiklenci Jemen zavlekli do krvavé občanské války," řekl. Podle něj šíité vyjednali desetibodový plán rozdělení moci s Hádího předchůdcem Alím Abdalláhem Sálihem. Exprezidentovi zůstala věrná část armády, která bojuje se šíity. Jejich hlavním spojencem je Írán.
Šíité dnes pustili na svobodu Hádího bratra Násira Mansúra Hádího, jednoho z armádních generálů Fajsala Radžaba a také ministra obrany Mahmúda Subajhího, které drželi v zajetí na jihu Jemenu od 25. března.
Z jihu Jemenu jsou ale i dnes hlášeny boje, zejména v Adenu a okolí, z Táizzu, Dalí a Húty. Milice věrné Hádímu hodlají proti šíitům dále bojovat, dokud je z oblasti nevytlačí. Ukončení leteckých operací neznamená, že jihojemenský odboj ukončí své pozemní boje, oznámilo velení jihojemenských milicí.
Podle agentury Reuters obyvatele Adenu úterní oznámení Saúdské Arábie zaskočilo a nerozumí mu. "Nechápeme, jaký to má cíl. Saúdští Arabové řekli, že si zabezpečili svou hranici a že končí operaci. Znamená to, že nechali jih a Aden na pospas? Tak tomu rozumíme my," sdělil adenský občan Málik Havlabí.
Související
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
před 1 hodinou
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
před 1 hodinou
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 2 hodinami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 2 hodinami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 3 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 4 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 4 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 5 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 7 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera