Sestřelil Islámský stát ruský airbus? Expert připustil další varianty

Ke zničení ruského Airbusu A321, který se v sobotu zřítil na Sinajském poloostrově, přičemž zahynulo všech 224 lidí na palubě, se přihlásila extremistická organizace Islámský stát. Přestože se objevují zprávy o tom, že se letoun rozpadl ještě ve vzduchu, většina expertů pochybuje, že teroristé disponují zbraní potřebnou k sestřelu vysoko letícího dopravního letadla. Vinu islamistů zpochybňuje i bývalý egyptský ministr civilního letectví Wail al-Madáví. Své názory na tragédii prezentoval v rozhovoru pro server rt.com

Sestřelit airbus by mohl pouze stát

"Ne, je to mimo debatu," odpověděl letecký expert na otázku, zda je možné, že let 7K9268, který 20 minut po startu nabral velkou výšku, sestřelila protiletadlová raketa. Bývalý důstojník letectva zdůraznil, že v tomto ohledu má odborné znalosti. "Sestřelit letadlo letící tak vysoko vyžaduje druh zařízení, které mají pouze státy," uvedl.

Madáví hovoří o velmi pokročilých zařízeních: "Potřebujete pátrací radary, radary k lokalizaci letounu, radary pro kontrolu palby. Takové zdroje může mít pouze stát, nikoliv nějaká militantní skupina."    

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je tedy dle experta jasně vyloučeno, že airbus sestřelili islamisté operující na Sinajském poloostrově? Je známo, že v oblasti působí i militanti z Islámského státu, který se k odpovědnosti za katastrofu přihlásil.

"Ano, určitě to neudělali. Příslušné prostředky má jen (egyptský) stát. Teroristická skupina ze své podstaty nemůže získat takové prostředky," zopakoval Madáví. Doplnil, že k sestřelu letadla ve vysoké výšce jsou potřeba tři typy radarů. "Dále to vyžaduje mít rakety schopné dosáhnout takové výšky. A všechny tyto prostředky si může opatřit jen stát. Z tohoto důvodu je to pro militanty zcela nemožné," pokračuje bývalý ministr.  

Možné příčiny

"Je velice těžké určit, co tuto katastrofu způsobilo, dokud nebudou dekódovány letové záznamníky," odvětil Madáví na dotaz, co může být příčinou nehody. Prvotní zpráva vyloučila lidskou chybu. Navíc vše nasvědčuje tomu, že se letadlo rozlomilo nejméně na dva kusy. Poukázal, že černé skříňky zachytily vše, o čem piloti hovořili, včetně technický záležitostí.

"Nejpravděpodobněji došlo k selhání techniky, což vedlo k havárii. Všechny tyto detaily budou prošetřovány prostřednictvím dekódování dat z černých skříněk.Věřím, že výsledky budou zveřejněny brzy," vyjádřil naději bývalý důstojník egyptského letectva.

Z pohledu laika je pozoruhodné, že se ruský stroj rozlomil ještě za letu. Co o tomto faktu soudí expert? Mohla být příčinou například vysoká rychlost větru, samotného letadla či pozice airbusu?            

"Myslím, že je (zatím) nemožné určit, jak přesně k nárazu na zem došlo," zdůrazňuje předběžný charakter dosavadních zpráv Madáví. Podtkl, že velkou roli hraje charakter terénu v místě dopadu. Rozpad letadla na dvě části podle experta mohl způsobit například náraz do hřebenu na zemi. "Vše záleží na terénu," vysvětlil.

Ex-ministr dodal, že hlavní věcí je nyní určit, proč letadlo začalo ztrácet výšku, když letělo v letové hladině. "Existuje databáze leteckých havárií s prokázanými příčinami pádu. K některým došlo kvůli technickým závadám, k jiným po lidské chybě, k dalším dokonce kvůli psychickému rozpoložení posádky," uvedl Egypťan s poznámkou, že v důsledku toho je nutné prověřit mnoho eventualit.

Závěrem rozhovoru Madáví kondoloval rodinám zemřelých Rusů. Zdůraznil, že Rusko má s Egyptem přátelské vztahy a poskytuje jeho zemi dlouhodobou podporu. V té souvislosti ujistil, že může garantovat vysokou míru profesionality egyptských expertů z leteckých úřadů: "Jsou připraveni na úkoly vyšetřování havárií tohoto typu a rovněž přivítají, pokud se pozorovatelé ruských úřadů připojí k šetření."   

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015) Terorismus

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy