Američtí představitelé se v Sýrii snaží nějakým způsobem oživit to, co se ukázalo jako propastná chyba. Problém s podporou syrské opozice proti režimu Bašára Asada spočívá totiž v tom, že ve skutečnosti nelze přesně určit, kdo jsou darebáci, konstatuje v rozhovoru pro server rt.com Michael Maloof, bezpečnostní analytik, který dříve pracoval pro americké ministerstvo obrany.
Kříšení mrtvého koně
Představitel centrálního velitelství americké armády, generál Lloyd Austin, nedávno navrhl obnovit výcvik syrských povstalců. Původní program byl přitom zastaven v říjnu loňského roku, jelikož nepřinášel kýžené výsledky. Washington měl totiž problém určit, jaké skupiny syrských rebelů si zaslouží americkou finanční pomoc a vojenské vybavení, které v některých případech končilo v rukou teroristických skupin jako Islámský stát (IS) a fronta An-Nusrá.
"Myslím, že Pentagon se snaží vzkřísit mrtvého koně," soudí o celé situaci Maloof. Tvrdí, že neexistuje způsob jak bezpečně určit, kdo v rámci syrské opozice představuje dobrou a špatnou stranu. Analytik nechápe, proč se americké ministerstvo obrany hodlá vrátit a oživit předchozí program, který on sám označuje za "propastnou chybu".
"Protože problémem nadále zůstává, že nemůžete skutečně určit, kdo jsou ti darebáci," pokračuje Maloof. Stejně tak varuje před předpokladem, že aktuální příměří v Sýrii se stane základem pro shromáždění dostatečného množství jednotek pro boj proti IS. Takový scénář analytik označuje za iluzi jelikož primárním cílem syrské opozice je svržení syrského prezidenta Bašára Asada. "Jejich záměrem není jít po IS," dodává.
Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.Další otázkou dle experta zůstává, kde by měl výcvik syrských bojovníků probíhat. Připomíná, že v oblasti ležící Turecko, spojenec Západu, se ve skutečnosti angažuje především v boji proti Kurdům a akce proti IS pro tuto zemi podružná. "Proto výcvik a následný proces prověřování, kdo zůstane loajální a půjde proti IS představuje samostatný problém," vysvětluje Maloof.
Půl miliardy dolarů, pět vojáků
Analytik uvádí, že USA utratily půl miliardy dolarů a výsledkem bylo úspěšné vysazení pouhých pěti vojáků na bojiště. "Měli jich 45, ale 40 z nich bylo zabito při útoku, takže zbylo 5," připomíná Maloof. Celý případ označuje nejen za velmi špatné vynakládání peněz, ale též ukázku toho, že Spojené státy opět nemají potřebnou strategii, jak záležitost vyřešit. "...jasně to demonstrovalo, že těmto opozičním silám nemůžeme věřit," tvrdí Maloof.
"Není způsob jak by to mohlo fungovat," odpovídá expert na otázku, jaký má být hlavní rozdíl mezi minulým a obnoveným programem americké pomoci syrským rebelům. Poukazuje, že pokusy vybrat a naverbovat bojovníky trvaly téměř rok, což považuje za demonstraci toho, že jde o nerealizovatelný úkol. "A máme zde Saudskou Arábii, která nyní přichází a utrácí ještě více peněz, přelévá peníze do Turecka, aby platila tyto bojovníky a IS, aby bojovali proti Kurdům a Asadovi," míní analytik.
Podle Maloofa je nutné mít na paměti, kam peníze směřují. "Kde tedy vezmeme ty rekruty? Jak je vybereme? Jak je objevíme? Pokud narazíme na skupinu, která tvrdí, že půjde bude proti IS, jak si to ověříme?" pokládá otázky expert. Osobně si myslí, že to realizovat nelze. Tvrdí, že se opět projevuje nedostatečná strategie americké strany a Washington by se raději měl zaměřit na udržení příměří a pomoc Kurdům, jelikož oni tvoří hlavní část vojáků, kteří si na bojišti vedou dobře a nesou velkou tíhu bojů.
Právě takovou strategii doporučuje Maloof přijmout a USA by se jí měly držet i se svými spojenci. "Neviděl jsem, kde jsou vojska z Turecka a Saudské Arábie. Půjdou do toho? Půjdou bojovat proti IS? Ne, půjdou bojovat proti Asadovi," předvídá analytik.
Celou situaci expert označuje za velké ponížení představitelů Pentagonu, kteří s žádostí o obnovení výcviku syrských rebelů přišli na Kapitol. Maloof připomíná, že členové příslušného výboru v Kongresu na to reagovali množstvím trefných vyjasňujících otázek, přičemž činitelé ministerstva obrany jim nedokázali odpovědět. Návrh tudíž podle analytikova mínění nemá šanci na úspěch.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
před 1 hodinou
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
před 2 hodinami
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
před 3 hodinami
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
před 5 hodinami
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
před 6 hodinami
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
včera
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
Druhá polovina pracovního týdne přinese na území České republiky výrazné výkyvy počasí. Zatímco středa se ponese ve znamení deštivého rána a nižších teplot, v dalších dnech zasáhnou Česko tropická vedra, po kterých se opět znatelně ochladí.
Zdroj: Libor Novák