Obama přiletěl do Rijádu, jednal s králem Salmánem

Rijád - Americký prezident Barack Obama dnes dorazil do Saúdské Arábie. Jednal s králem Salmánem a sešel se také se šesti členy Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Americký prezident stráví v Rijádu jen necelých 24 hodin a pak zamíří do Británie a do Německa.

Podle Bílého domu chce Obama debatovat zejména o větším zapojení zemí Perského zálivu do bojů proti radikálům z Islámského státu, o válkách v Sýrii, Jemenu a celkově o boji proti terorismu.

Americký klíčový spojenec v Perském zálivu učinil v poslední době řadu kroků, které Američané přijali s nelibostí. Rijádu se zase nelíbí některé postoje USA budící pochyby, zda Washington sdílí se Saúdskou Arábií její regionální zájmy.

Sporná byla například lednová poprava několika desítek odsouzených teroristů včetně šíitského duchovního, což vyvolalo prudkou roztržku s Íránem.Obamu na cestě doprovází mimo jiné ministr obrany Ashton Carter.

S generálním tajemníkem GCC se dnes dohodl na společných hlídkách USA a států Perského zálivu u jemenských břehů, které by měly zabránit dodávkám zbraní šíitským rebelům. Rijád obviňuje z vyzbrojování jemenských povstalců Írán.

Související

Více souvisejících

Barack Obama Saúdská Arábie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

včera

včera

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

včera

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy