Rijád – O nebezpečnosti teroristické organizace Islámský stát (IS) se Evropa sama přesvědčila v Paříži a Bruselu. Jak ale informuje zpravodajský server Al Monitor, v Saúdské Arábii se organizace infiltrovala tak úspěšně, že její zdejší členové jsou ochotni zabíjet i členy vlastní rodiny.
Server vysvětluje, že se IS se podařilo do Saúdské Arábie dostat zejména skrze aktivitu na sociálních sítích a médiích.
„IS, podobně jako Al Kajda, obviňuje Saúdskou Arábii z toho, že je státem bezvěrců a o jejích vládcích mluví jako o tyranech, odpadlících a věrných Křižákům. Obě organizace věří, že saúdští vojáci v armádě a bezpečnostních složkách zabíjí mudžahedíny, neboli svaté bojovníky, a jsou stejnými nevěrci, jako jejich vláda," vysvětluje server.
Nyní jsou zde podle serveru mladí lidé přes sociální média radikalizováni do takové míry, že jsou ochotni vraždit vojáky a polici i v případě, že se jedná o členy jejich vlastní rodiny.
Jak server připomíná, to se ukázalo například v březnu, kdy bylo při přestřelce s policií zabito šest členů IS ve věku 18-28 let, kteří byli podezřelí z vraždy svého bratrance, který byl členem armády. Podobné případy se pak podle serveru odehrály i dříve.
„IS rekrutuje lidi mladší 30 let na sociální síti Twitter. Tato věková skupina představuje lidi, kteří jsou nadšeni pro věc a lze je snadno ovlivnit produkty IS, jako jsou plamenné hymny a scénky, které propagují džihád proti polyteistickým cizincům," dodává server.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
před 1 hodinou
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
před 2 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 3 hodinami
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
před 4 hodinami
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
před 5 hodinami
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
před 6 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 6 hodinami
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
před 7 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 8 hodinami
Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra
před 9 hodinami
Policie vyšetřuje násilný čin na Valašsku. Zadržela podezřelého
před 10 hodinami
Írán hlásí zásadní pokrok. S Ománem se dohodl na režimu v Hormuzském průlivu
před 10 hodinami
Policie našla tělo pohřešovaného při pátrání na jezeře Most
před 11 hodinami
Turek poprvé reagoval na zahájení trestního řízení. Nadále věří ve svou nevinu
před 12 hodinami
Moravský teplotní rekord se měnil potřetí za tři dny. Ve Strážnici bylo 41 stupňů
včera
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
včera
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
včera
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
včera
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
včera
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) se zúčastnil mimořádného videokonferenčního jednání ministrů vnitra členských států Evropské unie svolaného v reakci na migrační situaci ve španělské exklávě Ceuta. Hlavním tématem byl aktuální vývoj, přijatá opatření i další postup při ochraně vnějších hranic Evropské unie.
Zdroj: Jan Hrabě