Ankara - Yigit Bulut, poradce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, poskytl rozhovor televizní stanici TRT Haber. Mimo jiné v něm pohrozil vypovězením dohod s EU.
Podle březnové dohody jsou po individuálním posouzení azylové žádosti zpět do Turecka posíláni všichni migranti, kteří připluli na řecké ostrovy. Výměnou unie slíbila za každého Syřana mezi nimi převzít na své území jiného syrského uprchlíka z táborů v Turecku, podpořit situaci syrských uprchlíků v zemi výraznou finanční pomocí a zrychlit jednání o bezvízovém styku.
Bulut se v rozhovoru věnoval hlavně budoucí ekonomické politice Turecka. Řekl také, že pokud bude EU ve vztahu s Tureckem používat taktiku dvojího metru, vypoví Turecko všechny dosud uzavřené dohody včetně celní unie.
"Ať dále uplatňují dvojí metr, ať dále neplní sliby dané tureckým občanům, ale musejí také vědět, že budou-li v tomto chování pokračovat, Turecko velmi brzo učiní velmi radikální rozhodnutí. Mohlo by zrevidovat veškeré vztahy k EU včetně celních dohod a dohod o vracení uprchlíků. Evropa své sliby musí plnit," řekl konkrétně na adresu unie Bulut.
V otázce bezvízového styku unie začala jednat o brzdovém mechanismu. Minulý týden se země unie shodly na změně unijních pravidel tak, aby bylo možné přerušit bezvízový styk se třetí zemí. Mechanismus by mohl být použit, když budou občané určité země přicházet do EU ve velkých počtech, žádat o azyl, páchat trestnou činnost a podobně.
Německý list Bild dnes napsal, že německá vláda neočekává zavedení bezvízového styku mezi Tureckem a EU před rokem 2017, protože Ankara nesplní do konce roku dané podmínky. Vláda ale tyto informace nepotvrdila.
Související
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
Turecko , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
před 1 hodinou
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
před 2 hodinami
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
před 3 hodinami
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
před 4 hodinami
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
před 4 hodinami
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
před 5 hodinami
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
před 6 hodinami
USA opět zaútočily na Írán
před 8 hodinami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
Prezident Donald Trump sice v sobotu prohlásil, že mír s Íránem je na dosah a Hormuzský průliv se brzy znovu otevře, finanční trhy však jeho vyjádření po předchozích falešných zprávách z posledních tří měsíců spíše ignorují. Obchodníci nyní čekají na hmatatelné důkazy skutečné dohody. Írán v konfliktu sice vojensky podléhal, ale díky rychlým člunům, minám a dronům dokázal zablokovat průliv, kterým proudí pětina světové ropy, což z této námořní cesty učinilo jeho hlavní páku při vyjednávání.
Zdroj: Libor Novák