Bagdád - Za poslední týden uprchlo z Fallúdže už 3700 lidí. O toto město právě probíhají těžké boje mezi iráckou armádou a radikály Islámského státu.
Fallúdža leží 50 kilometrů západně od Bagdádu. První fáze vládní ofenzivy začala minulé pondělí, tento týden v pondělí irácké jednotky oznámily, že vstoupily do města. Závěrečná bitvu o město se čeká během několika dní.
IS město ovládá již od ledna 2014 a používá místní obyvatele jako živé lidské štíty. "Máme zprávy o obětech mezi lidmi v centru města kvůli intenzivnímu ostřelování. Mezi mrtvými je i sedm členů jedné rodiny. Také se k nám dostaly zprávy o lidech, které ISIL využívá jako lidské štíty," uvedl mluvčí UNHCR William Spindler.
"Většina lidí, kterým se podařilo dostat se pryč, pochází z předměstí Fallúdže. Nějakou dobu je militanti kontrolovali a bránili civilistům v útěku. Podle svědectví lidí, kteří odešli v posledních dnech, po nich islamisté chtěli, aby se ve Fallúdži pohybovali v jejich blízkosti," uvedla Ariane Rummeryová z UNHCR.
V pondělí irácká armáda se vzdušnou podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy výrazně posunula bojovou linii zejména na jižním předměstí Fallúdže, kde obsadila budovu policejního velitelství, a přiblížila se tak k samotnému centru. Jednotky ale postupují jen velmi pomalu, a to s ohledem na životy civilistů. Navíc ozbrojenci v ulicích nastražili množství podomácku vyrobených výbušnin.
Související
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Aktuálně se děje
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
včera
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
včera
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
včera
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
7. května 2026 22:01
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
7. května 2026 21:22
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
7. května 2026 20:41
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
7. května 2026 20:18
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
7. května 2026 19:37
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
7. května 2026 18:55
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
7. května 2026 18:13
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
7. května 2026 17:29
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Zdroj: Jan Hrabě