Ankara - Turecké vojsko je početně v rámci NATO druhé nejsilnější, hned po americké armádě. V aktivní službě má 510 600 vojáků. Pokud jde o výzbroj, v některých oblastech je turecká armáda zastaralá. Nicméně modernizace probíhá. Vojenské puče nejsou v Turecku až tak výjimečné. Armáda je tradičním strážcem sekularizace země.
Turecké ozbrojené síly mají podle letošní zprávy londýnského Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS) 402.000 mužů v pozemních silách (77.000 profesionálních vojáků a 325.000 odvedenců), zhruba 48.600 příslušníků vojenského námořnictva (14.100 a 34.500) a 60.100 ve vzdušných silách (28.600 a 31.500).
K této kapacitě je možné dodat přes 102.200 příslušníků polovojenských sil Národní gardy (údaj z roku 2015). Navíc má Turecko v uvedených třech armádních složkách k dispozici 378.700 záložníků.
Po stálém snižování se početní stavy armády, která v roce 1985 dosahovala více než 800.000 mužů v činné službě, v posledních letech stabilizovaly.
Armáda tohoto klíčového člena NATO, který má 80 milionů obyvatel, už provedla třikrát státní převrat (v letech 1960, 1971 a 1980). V roce 1997 pak přinutila nenásilnou cestou k odstoupení vládu orientovanou na islamizaci země.
Zdroj: YouTubeČást tureckého vojenského arzenálu sice experti označují za zastaralou, podle poradenského a analytického střediska IHS Jane's Terrorism and Insurgency Center se ale situace v tomto ohledu od začátku 90. let minulého století výrazně zlepšila.
Podle IISS má turecké vojenské letectvo k dispozici 364 bojových letounů, valnou většinou jsou to stíhačky Falcon F-16 a zastaralé letouny F-4 Phantom.
Pokud jde o námořnictvo, disponuje Turecko podle expertů dobrým bojovým potenciálem pro podvodní a hladinové operace. Může do nich nasadit 13 ponorek, 18 fregat a šest korvet.
Související
Ani neutrální, ani loajální. Druhý nejsilnější člen má výjimečné postavení, NATO mu nemůže věřit, ani o něj přijít
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
před 2 hodinami
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
včera
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
včera
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
23. srpna 2026 21:51
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
23. srpna 2026 20:33
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
23. srpna 2026 19:17
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
23. srpna 2026 18:09
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
23. srpna 2026 17:22
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
Z pokusu o vraždu je podezřelý muž, jehož policisté hledali po sobotním útoku v rámci rodiny v Otovicích na Karlovarsku. Podle dosavadních zjištění napadl pěstmi svou ženu, z místa činu následně utekl. Muži hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody.
Zdroj: Jan Hrabě