Erdogan narazil: Čistky nejdou podle plánu, část Turecka se mu vysmívá

Ankara - Turecko se stále vzpamatovává z neúspěšného pokusu o převrat. Vláda a prezident Erdogan ihned spustili velké zatýkání, kdy se zavírají tisíce lidí. Na satiriky je Erdogan krátký, stále unikají a prezidentovi to dávají jasně najevo.

„Politická satira je pravděpodobně ten nejradikálnější způsob kritiky vlády a prezidenta v Turecku," řekl Jonathan Guyer, který strávil v Istanbulu nějakou chvíli a zkoumal kreslené scény ve městě jen několik dnů, před vypuknutím pokusu o puč.

„Satira je v Turecku na velmi vysoké úrovni. Politické karikatury a komiksy jsou téměř všude, najdete je jako grafitti, ale hlavně je většina tisku vydávala jako část svého obsahu," dodal Guyer.

Ihned po pokusu o převrat, vydal jeden z nejznámějších satirických týdeníku v Turecku speciální vydání. Na titulní stránce byli turečtí vojáci a několik občanů. K tomu byl dodán Erdoganův text. „Uvidím vás (vojáky) a vyšlu na vás svých 50 procent," což je narážka na jeho voliče a podporovatele, které posílal protestovat proti ozbrojeným vojákům.

#leman dergısının kapagını yakısıksız ve curetkar buluyorum ...olmamış hemde hıç olmamış pic.twitter.com/ERIcotuiPG

— emel (@tek_eml) 24. července 2016

Jak informoval server PRI, Erdogan zuřil a nechal ho okamžitě stáhnout. Policie chodila dům od domu, obchod od obchodu a zabavovala speciální vydání. Skupina kriminálníků se dokonce snažila dostat do redakce LeMan.

Když Guyer vyzpovídal karikaturisty a satiriky, každý mu údajně řekl, že rok 2016 je pro ně nejtěžší, a to i bez ohledu na nedávný pokus o puč a zatýkání. Celkem 1500 kreslířů a satiriků je vyšetřováno za urážku prezidenta.

Obecně známý je i případ, kdy se Erdogan pustil do německého satirika, požadoval, aby jej Německo začalo stíhat za báseň, která ho uráží. Turečtí satirici se ale nedají zastrašit, už den po nepovedeném puči „začali svou municí střílet" po Erdoganovi.

Někteří satirici působili v Turecku již při puči v roce 1980, takže ví, jak se zachovat. Jeden z nich byl dokonce více než deset let na útěku a vrátil se do země až v roce 1991. A nyní, když bylo mnoho médií odstaveno, je internet hlavní zbraní satiriků a politických kreslířů.

Pokusy turecké vlády a Erdogana o umlčení satiriků nefungují, podle Guyera se jen tak nevzdají a po mnoha letech práce na hraně si dokázali vybudovat obranné prostředky, jak zůstat z dosahu vlády.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové se přihlásili k dobytí další obce na Ukrajině. Kyjev mlčí

Rusko v neděli prostřednictvím ministerstva obrany prohlásilo, že příslušníci jeho armády dobyli vesnici Bohdanivka nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti na jihu Ukrajiny. Kyjev se k tomu zatím nijak nevyjádřil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy