Aríš - Islamisté dnes zaútočili na policejní konvoj na severu Sinajského poloostrova. Zahynulo 18 egyptských policistů a dalších sedm osob utrpělo zranění. K atentátu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát (IS).
Radikálové z IS na silnici asi 30 kilometrů na západ od severosinajského města Aríš umístili několik náloží. Jejich exploze zasáhly čtyři obrněná policejní vozidla a další vůz bezpečnostních složek. Ozbrojenci pak začali na policejní konvoj střílet ze samopalů. Agentuře AP to sdělili příslušníci egyptských bezpečnostních složek, kteří si nepřáli být jmenováni, jelikož neměli povolení hovořit s novináři.
Egyptské ministerstvo vnitra následně útok na policejní konvoj potvrdilo, neupřesnilo ale bilanci mrtvých. Vláda v prohlášení uvedla, že je odhodlaná dále bojovat proti radikálům.
Útok odsoudilo americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Heather Nauertová prohlásila, že "Spojené státy budou nadále stát při Egyptě v jeho boji proti teroristické hrozbě".
Zřejmě jde o nejtragičtější útok na egyptské bezpečnostní složky na Sinaji od července, kdy při atentátu radikálů u hraničního přechodu mezi Egyptem a Pásmem Gazy zahynulo 23 vojáků. Tento útok si vyžádal nejvíce obětí na životech za poslední dva roky.
Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl do funkce zvolen jako reprezentant islamistického Muslimského bratrstva.
Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.
MZV ČR dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje bezpečnostní situaci v Egyptě. Po nedávných událostech v Hurghádě, při kterých zemřela i jedna česká občanka, MZV ČR doporučuje českým občanům cestujícím do rudomořských či středomořských letovisek, aby se při jakémkoliv opuštění hotelového rezortu, kde jsou ubytováni, vyhýbali rekreaci na veřejných anebo běžné veřejnosti přístupných plážích a aby v obecné rovině dbali pokynů delegátů cestovních kanceláří.
MZV výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západní hranici s Libyí.
Související
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
Egypt , Islámský stát (IS) , Teroristické útoky v Egyptě
Aktuálně se děje
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
včera
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
včera
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
včera
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
včera
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
včera
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
včera
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
včera
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
včera
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
24. června 2026 22:00
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák