Kábul - Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se dnes odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom afghánská ministerstva vnitra a zdravotnictví, podle nichž více než stovka dalších osob utrpěla zranění. Podle agentury AP se k útoku přihlásil Islámský stát, který za cíl označil "šíitské odpadlíky".
V Afghánistánu se mají v říjnu konat několikrát odložené volby poslanců parlamentů a představitelů provinčních rad a úřady 14. dubna zahájily registraci voličů.
K explozi došlo u vchodu do budovy, kam si lidé přicházeli vyřídit průkazy potřebné pro účast v hlasování. Podle svědků bylo detonaci slyšet v širokém okolí a výbuch poškodil řadu sousedních budov a automobilů.
Mezi mrtvými je podle mluvčího ministerstva zdravotnictví 22 žen a osm dětí. Zraněných zatím úřady registrují 119, mezi nimi 52 žen a 17 dětí.
Prezident Ašraf Ghaní dnešní útok označil za teroristický čin, který však podle něj neodradí Afghánce od účasti v parlamentních volbách 20. října.
Kábul má za sebou v poslední době několik rozsáhlých atentátů. K odpovědnosti se hlásí střídavě radikálové z hnutí Tálibán nebo z Islámského státu. Dnešní útok je co do počtu mrtvých nejzávažnější od lednového výbuchu sanitky, který si v afghánské metropoli vyžádal přes 100 mrtvých a 160 zraněných.
O příslušnosti dnešního útočníka k Islámskému státu informovala propagandistická agentura Amak, kterou islamisté využívají jako mediální prostředek. Pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz, upozornila tisková agentura Reuters.
Související
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
před 1 hodinou
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
před 2 hodinami
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
před 3 hodinami
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
před 4 hodinami
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 4 hodinami
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 5 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 6 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 7 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 8 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 8 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 9 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 10 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 11 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
Před 120 lety, 18. dubna roku 1906, obdržela jako první Češka Nobelovu cenu Berta von Suttnerová. Tato žena je pozapomenutou osobností naší historie, přitom se výrazně zapsala do dějin, a to jako pacifistka a první držitelka Nobelovy ceny za mír. Někdy bývá dokonce označována jako největší Češka.
Zdroj: Lucie Žáková