Teherán - Írán dnes potvrdil, že zadržel profesora matematiky a počítačových věd Abbáse Adálata, který je britsko-íránského původu. Adálat byl uvězněn kvůli obvinění z blíže neurčených zločinů týkajících se bezpečnostních záležitostí, informovala íránská státní média. Britská diplomacie se nyní snaží od íránských úřadů získat veškeré informace o zadržení.
Centrum pro lidská práva v Íránu (CHRI), které sídlí v New Yorku, již ve středu uvedlo, že íránské revoluční gardy Adálata zadržely v polovině dubna. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsen Edžeí na dotaz novinářů ohledně zpráv o profesorově uvěznění uvedl: "Mohu jeho zadržení kvůli obviněním týkajícím se bezpečnosti potvrdit, nemohu ale říci žádné detaily."
Polooficiální tisková agentura Fars ve čtvrtek napsala, že Adálat byl "součástí sítě napojené na Británii, která se infiltrovala do země" a jejíž další členové byli rovněž zadrženi.
Londýnský profesor cestoval do Íránu kvůli blíže neurčeným "akademickým důvodům", uvedla CHRI. Kdy přesně byl zadržen, není známo. Revoluční gardy mu údajně zabavily počítač, CD a notebooky.
V Íránu bylo v nedávné minulosti zadrženo několik dalších lidí s dvojím občanstvím, které ale země neuznává a se zatčenými jedná jako s Íránci, takže zatčení nemají možnost získat pomoc konzulátů. V zemi nyní vězní nejméně tři další britsko-íránské občany.
Írán a Británie poslední dobou normalizují vztahy, obě země loni jmenovaly velvyslance. Británie své velvyslanectví v Teheránu uzavřela, když na něj v listopadu 2011 zaútočily stovky íránských demonstrantů. Protestující tehdy rozřezali portréty britských panovníků, zapálili automobil a zastupitelský úřad vyrabovali.
Související
Opevňuje jaderná pracoviště, schovává podzemní komplexy. Írán se horlivě připravuje na válku s USA
Írán může čelit stovkám amerických náletů denně. Na jadernou dohodu dostal 10 dní
Írán , Velká Británie , Abbás Adálat (vězněný profesor)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Fico dal Zelenskému ultimátum. Jde o dodávky elektřiny i ropy
Aktualizováno před 57 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 2 hodinami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 3 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 4 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 4 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 5 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 6 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 7 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 7 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 7 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 8 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 9 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 9 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 10 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 10 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 12 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
Olympijský hokejový turnaj mužů dospěl do semifinálové fáze. V ní se kromě Kanaďanů, kteří přešli ve čtvrtfinále přes českou reprezentaci, představí i Američané, Finové a Slováci. Zatímco Američané přešli přes Švédy, které porazili 2:1 v prodloužení, extra čas rozhodl i čtvrtfinálový duel Švýcarů s Finy, kterým se povedlo nakonec z 0:2 otočit na 3:2 dokázali tak, že i v hokeji existuje tzv. „Csaplárova past“. Nejjednodušší cestu do semifinále měli Slováci, kteří i v této fázi turnaje pokračují ve svém výtečném hokeji a vcelku jasně tak přehráli Němce 6:2. Nadále tak tedy mohou po bronzovém Pekingu snít o své druhé hokejové olympijské medaili v řadě.
Zdroj: David Holub