Ankara - Turecko po dvou zásazích v sousední Sýrii podnikne další vojenské ofenzivy podél svých hranic. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na předvolební akci v Istanbulu, kde oznamoval program své strany před červnovými předčasnými volbami.
"Nevzdáme vytlačování teroristických organizací. K operacím Štít Eufratu a Olivová ratolest přidáme další operace. Naši vojáci jsou připraveni k novým misím," prohlásil Erdogan s poukazem na předchozí dvě turecké vojenské operace v Sýrii.
Operaci nazvanou Štít Eufratu ukončilo Turecko na severu Sýrie po více než půl roce loni v březnu. Cílem intervence byl boj proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS) a zároveň i proti syrským kurdským milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy. Turecko jim znemožnilo ovládnout souvislý pás území podél syrsko-turecké hranice.
Proti YPG je zacílena také operace Olivová ratolest, kterou turecká vláda zahájila v lednu. V březnu ovládly armády Turecka a Sýrie severosyrské město Afrín, které bylo do té doby pod kontrolou Kurdů. Erdogan už dříve několikrát pohrozil, že operaci rozšíří dál na východ k iráckým hranicím.
Erdogan dnes plány na další vojenské zásahy oznámil při představení volebního programu své konzervativní strany AKP před předčasnými parlamentními a prezidentskými volbami, které se uskuteční 24. června. Prezident je dnes označil za zahájení nové éry. Erdogan slíbil mimo jiné větší investice, hospodářský růst či snížení inflace.
Související
Turecko šikanuje Kypr. Organizátor COP31 zablokoval zemi šéfující Radě EU
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Turecká armáda
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
před 2 hodinami
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
před 2 hodinami
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
před 3 hodinami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 4 hodinami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 5 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 6 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 7 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 8 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 9 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 10 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 11 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 12 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
Státní zdravotní ústav vydal sérii rad a doporučení, jak zvládnout aktuální vlnu veder. Ta Česko zasáhla v pátek a podle předpovědi meteorologů tropické teploty jen tak neskončí.
Zdroj: Libor Novák