Ženeva/Jeruzalém - Ukončete okupaci a násilí a vaše nejistota skončí, vzkázal dnes Izraeli Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Řekl to v Ženevě na úvod mimořádného zasedání Rady OSN pro lidská práva. Rada se sešla kvůli krvavým událostem na hranici palestinského Pásma Gazy a Izraele, kde od 30. března přišlo o život přes 110 Palestinců. Většina zemí a organizací Izrael kritizuje za nasazení nepřiměřené síly proti demonstrantům.
Husajn poukázal na situaci občanů Pásma Gazy uzavřeného izraelskou blokádou. Palestincům jsou systematicky upírána jejich práva; 1,9 milionu lidí je v Gaze uzavřeno od narození do smrti jako v toxické chudinské čtvrti, sdělil Husajn.
Události tohoto týdne, kdy Izraelci zabili 62 protestujících Palestinců, označil za "strašnou událost, která nikomu nepřinesla větší bezpečí". Podle něj byla izraelská reakce na protesty "naprosto nepřiměřená", což dokazuje kontrast v počtu obětí - na izraelské straně není ani jedna. Zabíjení je podle Husajna "výsledek nelegálního použití síly". Husajn podpořil požadavky států, které chtějí "mezinárodní, nezávislé a nestranné" vyšetření událostí.
Rada se schází mimořádně na žádost Palestiny a Spojených arabských emirátů. Očekává se, že by mohla sestavit komisi a pověřit ji vyšetřením násilností.
Izraelská zástupkyně v radě prohlásila, že ustavení takové komise "nezmění na konkrétní situaci na místě" vůbec nic. Uvedla rovněž, že se Izraelci snažili minimalizovat ztráty na rozdíl od palestinského radikálního hnutí Hamás, který lidi vyzýval, aby šli do prvních linií jako lidské štíty.
Izrael své akce označuje za obranu hranice, kterou podle něj někteří z demonstrantů chtěli prorazit. Za protesty, jež byly svolány v březnu jako pochod návratu s poukazem na právo na návrat palestinských uprchlíků do původních domovů jejich předků v dnešním Izraeli, je podle izraelského výkladu Hamás vládnoucí v pásmu. Hamás, v jehož programu je boj proti Izraeli, údajně civilisty zneužívá jako krytí svých plánů na protiizraelské útoky.
Související
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců
Izrael , Pásmo Gazy , OSN
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
před 1 hodinou
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
před 2 hodinami
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
před 3 hodinami
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
před 3 hodinami
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
před 4 hodinami
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
před 5 hodinami
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
před 6 hodinami
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
před 7 hodinami
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
před 7 hodinami
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
před 8 hodinami
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
před 9 hodinami
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
před 10 hodinami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Ukrajinské drony zaútočily na továrnu na hnojiva v západním Rusku. Při události zemřelo sedm lidí, nejméně dalších deset osob utrpělo zranění. Informovala o tom BBC. K útoku došlo krátce po čtvrtém výročí zahájení války na Ukrajiny, kterou Moskva rozpoutala invazí do sousední země.
Zdroj: Lucie Podzimková