Gaza - Izraelské letectvo dnes podniklo nálety na cíle na severu palestinského Pásma Gazy a usmrtilo jednoho Palestince, informovala agentura AFP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Mrtvým je 25letý muž, další osoba utrpěla zranění. Podle hnutí Hamás, které v oblasti vládne, byl zabitý muž jeho členem.
Izraelská armáda rovněž zadržela dva obyvatele Pásma Gazy, kteří se snažili dostat na území židovského státu a měli u sebe nože a materiály pro výrobu zápalné bomby. Během zatýkání se strhla přestřelka, na kterou izraelské jednotky odpověděly střelbou z tanku, uvedl mluvčí armády.
V noci na neděli ostřelovala izraelská armáda pozorovací stanoviště na jihu Pásma Gazy a zabila tři lidi. Podle světových agentur šlo o reakci Izraelců na nalezení výbušného zařízení u hranice mezi Gazou a židovským státem.
Hranice Pásma Gazy s Izraelem se v posledních dvou měsících stala dějištěm masových protestů Palestinců, které organizovalo zejména hnutí Hamás. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali palbou ostrými náboji. Zemřelo při tom podle palestinského ministerstva zdravotnictví 116 Palestinců a na 13.000 dalších bylo zraněno. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
Protesty Palestinců se konaly v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael a měly vyvrcholit 15. května takzvaným pochodem návratu. Po vzniku Izraele 14. května 1948 totiž z jeho území uprchly či byly vyhnány statisíce Palestinců. Vrchol protestů ale nastal o den dříve, v den, kdy Spojené státy slavnostně přemístily svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, který prezident Donald Trump uznal za hlavní město Izraele.
Palestinci ale chtějí východní část Jeruzaléma jako hlavní město svého budoucího státu. Krok Washingtonu kritizovala řada zemí, podle nichž by se měl status Jeruzaléma dohodnout v rámci jednání o řešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu.
Související
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
před 51 minutami
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
před 2 hodinami
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
před 3 hodinami
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
před 5 hodinami
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
před 6 hodinami
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
před 7 hodinami
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
před 8 hodinami
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
před 10 hodinami
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
před 11 hodinami
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
před 12 hodinami
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
před 13 hodinami
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
před 15 hodinami
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
včera
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
včera
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
včera
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
včera
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
včera
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
včera
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
včera
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
Uprostřed mrazivého prosince čelí Ukrajina kromě ruských raketových útoků také prohlubující se krizi lidských zdrojů. Zatímco se světoví lídři v čele s Donaldem Trumpem pokoušejí vyjednat konec války, tisíce ukrajinských mužů nadále volí riskantní cestu do ilegality, aby se vyhnuli odvodu na frontu. Reportéři CNN v rumunské pohraniční oblasti Maramureš mluvili s těmi, kteří raději riskovali smrt v zasněžených Karpatech, než aby padli v nekonečném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák