Aden (Jemen) - Stovky demonstrantů dnes v ulicích přístavního města Aden na jihu Jemenu vyjádřily nesouhlas se zhoršující se ekonomickou situací země, ve které od roku 2014 zuří občanská válka.
Informovala o tom agentura Reuters. Protestující zablokovali hlavní dopravní tepny města a v ulicích zapalovali pneumatiky. Oheň se mimo jiné objevil na hlavním náměstí před Jemenskou národní bankou.
Jemenský rijál ztratil proti dolaru od počátku občanské války přes polovinu své hodnoty a pro mnohé Jemence se stalo i základní zboží nedostupné. Centrální banka se potýká s problémy při vyplácení mezd ve veřejném sektoru. Minulý rok v Jemenu vypukla epidemie cholery. Podle OSN hrozí zemi hladomor v současné době nebývalých rozměrů.
"Jediným způsobem, jak situaci změnit, je lidová revoluce namířená proti všem formám korupce," řekl agentuře Reuters jeden z protestujících. "Lidé už ztratili důvěru ve vše, co je obklopuje," dodal.
Centrální banka se snažila situaci vyřešit tisknutím nových peněz, ale pokles rijálu proti dolaru přesto pokračoval. Na počátku roku Jemenu poskytla Saúdská Arábie pomoc dvě miliardy dolarů (44 miliard Kč).
Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.
Povstalci kontrolují sever země, kde leží i hlavní město Saná; mezinárodně uznávaná vláda se přesunula do Adenu, kam byla přemístěna i centrální banka.
OSN se podařilo zorganizovat konzultace znepřátelených stran, které v Ženevě začnou ve čtvrtek. Zástupci vlády a povstaleckých Húsíů spolu ale nebudou jednat přímo, napsala agentura AFP. Jemenská vláda počítá, že jednání se budou týkat výměny zajatců. Vláda chce docílit osvobození 5000 zajatců, Húsíové zase 3000 svých bojovníků.
Související
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 2 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 3 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
Vnitropolitická krize na Ukrajině se dále vyostřuje v důsledku nedávného odvolání populárního ministra obrany Mychajla Fedorova prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Zdroj: Libor Novák